Обиљежен Међународни дан несталих особа

У организацији Одбора породица погинулих и заробљених бораца Борачке организације Републике Српске 30. августа ове године обиљежен је Међународни дан несталих особа у свим општинама и градовима Српске. Централни помен несталима је одат на Спомен костурници у Бањој Луци, али су вијенци положени и свијеће прислужене и на Спомен костурницама у Источном Сарајеву и Невесињу.

Обиљежавању у Бањој Луци присиствовао је предсједик Одбора ППиЗБ БОРС-а Зоран Видић који је са предсједником Борачке организације Града Бања Луке Предрагом Кнежевићем положио вијенац на Спомен крст изграђен на Спомен костурници, те одао почаст страдалим борцима и цивилима и присјетио се жртве коју су дали за Републику Српску.

Видић је рекао да Борачка организација има обавезу да, у сарадњи са свим невладиним организацијама и Институтом за нестала лица БиХ, ради на убрзању процеса тражења несталих Срба како би он што прије био окончан. Подсјетио је да Република Српска још увијек трага за 1.660 несталих лица, од чега је 814 бораца и 846 цивила

„У три Спомен-костурнице у Републици Српској налази се 650 неидентификованих тијела, од чега 311 у Бањалуци, 274 у Источном Сарајеву и 65 у Невесињу“, подсјетио је Видић.

Помену у Бањој Луци присустовао је и члан Привременог управног одбора Института за нестала лица БиХ Петар Шикман који је рекао да је Институт успоставио добру сарадњу са Тужилаштвом БиХ, због чега се у наредном периоду може очекивати већи број ексхумација и идентификација српских жртава рата.

„Српски чланови Института раде на томе да се пронађу сва нестала лица у БиХ, поготово из Републике Српске. Неки би да укину Институт за нестала лица БиХ одавно, али мислим да нема шансе да се то сада деси, јер Институт постоји и функционише. Српски представници док се налазе у овој институцији радиће у интересу породица несталих из Републике Српске“ рекао је Шикман након полагања вијенаца на Спомен-костурници.

Вијенце на Спомен-костурници у Бањој Луци положила је и делегација Министарства рада и борачко-инвлидске заштите Републике Српске коју је предводио помоћник министра Душко Милуновић.

 

Обиљежавање у Источном Сарајеву

Служењем парастоса и полагањем вијенаца на улазу у Спомен-костурницу у Миљевићима у Источном Сарајеву, у којој се налазе неидентификоване српске жртве, представници општина и борачких организација Сарајевско-романијске регије обиљежили су Међународни дан несталих.

Предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца Борачке организације Републике Српске за Сарајевско-романијску регију Славица Попић Харт подсјетила је да Српска трага за 1.660 несталих лица, од којих је 814 из редова бораца, тачније 801 припадник Војске РС и 13 припадника МУП РС, као и 846 цивила.

– Уочили смо да је број неидентификованих лица у Спомен-костурницама од прошлогодишњег обиљежавања овог дана до данас мањи за само седам тијела. Ко је крив што данас, 23 године од када је рат завршен 1660 породица у РС није сахранило своје синове, кћери, очеве, мајке? – упитала је Хартова.

За спор процес идентификације, као и за необјављивање резултата ДНК-а анализа тијела у костурницама, према њеним ријечима, одговорна је Међународна комисија за тражење несталих лица.

– Указала бих и на лош рад Института за тражење несталих БиХ, када је ријеч о тражењу несталих лица из реда српског народа – нагласила је Хартова и додала да вријеме које пролази са собом односи могуће свједоке догађаја који би могли помоћи у проналаску несталих.

Предсједник Одбора борачких организација Сарајевско-романијске регије Жељко Лалић истакао је да се сви у Републици Српској морају активније укључити у ову проблематику, јер је туга оних породица које немају гдје доћи, запалити свијећи и исплакати се – највећа.

– Недопустиво је што је велики број родитеља несталих напустио овоземаљски живот, а да нису дочекали да сахране своје најмилије, запале свијећу и окаде њихове гробове – казао је  Лалић.

Он је навео да постоје опструкције бошњачких представника у свим институцијама, те исказао незадовољство радом српских представника у тим институцијама, посебно у Институту за тражење несталих лица БиХ.

Лалић је изразио сумњу да су кости неких несталих Срба са подручја ове регије чак сахрањени на другим локацијама, што је, како је рекао, недопустиво.

– Апсолутно смо незадовољни темпом проналаска наших сабораца – додао је Лајић и истакао да се сумња да постоји још једна гробница са посмртним остацима која још увијек није откривена.

Лалић је казао да се нада да ће БОРС и надлежни у Републици Српској заједнички пронаћи праве људе који ће интензивно радити на проблему тражења и идентификације несталих.

 

Обиљежавање Међународног дана несталих лица у Невесињу

И у Невесињу је 30. августа обиљежен Међународни дан несталих. У организацији Општинске борачке организације Невесиње Међународни дан несталих лица обиљежен је полагањем цвијећа на Спомен костурници на Гвозду. Потом су у Спомен соби упаљене свијеће и одата почаст погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.

Предсједник Одбора ратних војних инвалида Борачке организације РС Војин Гушић рекао је да Борачка организација овим обиљежавањем жели да скрене пажњу на проблем у процесу тражења несталих лица који траје више од двије деценије.

Он је рекао да је на подручју Херцеговине у протеклом рату нестало 368 особа српске националности и да је још увијек непозната судбина 85 лица.

Гушић је изразио наду да ће се процес тражења несталих покренути са мртве тачке и да ће породице коначно пронаћи посмртне остатке својих најмилијих.

Члан Одбора породица погинулих и заробљених бораца БОРС-а Петко Звијер из Билеће, је упозорио да се процес тражења и идентификације несталих лица српске националности споро одвија указујући да се опструкције врше са нивоа БиХ. Позвао је институције Републике Српске и све организације које се баве питањима несталих да се активније укључе у овај процес.

Иначе, Међународни дан несталих установљен је 1981. године и од тада се обиљежава у свијету са циљем да се скрене пажња на проблем несталих лица.

   

Translate »