Годишњица Операција „Смолућа“

Парастосом за погинуле борце и цивиле и полагањем вијенаца и цвијећа на спомен обиљежју погинулим борцима и цивилним жртвама рата Смолуће, Тиње и Потпећи на бијељинском гробљу Пучиле, 30. августа је обиљежена 26. годишница ослобађања становника ових села.

Мјештани су од маја до августа 1992. били у окружењу муслиманско-хрватских паравојних формација без струје, хране и лијекова. У пробоју припадника ВРС, који је трајао два дана  погинуло је 77, а рањено више од 200 цивила и бораца, омогућен је прелазак на српску територију више од 7.500 мјештана ових села.

Јединице ВРС, предвођене Гардом „Пантери“, извиђачко-диверзантским водом „Црни“ и водом полиције из Лопара којим је командовао Саво Цвјетиновић, пробој су извршиле у ноћи између 29. и 30. августа 1992. године.

У Смолући, Потпећи и Тињи прије рата постојало је око 5.000 домаћинаства. Иако без довољно хране, без лијекова, српско становништво храбро је одолијевало сталним нападима муслиманско-хрватских паравојних формација.

Предсједник Борачке организације Српске Миломир Савчић оцијенио је на обиљежавању дана ослобађања мјештана Смолуће, Тиње и Потпећи из вишемјесечног окружења непријатеља, да је овај пробој једна најхуманијих битака српске војске у протеклом рату.

„Непријатељ је имао намјеру потпуног уништења српског народа на простору Смолуће, Тиње и Потпећи и на сваком другом простору гдје су процијенили да је то могуће“, навео је предсједник Савчић.

Евоцирајући успомене на херојску побједу Војске Републике Српске која је донијела дуго очекивану слободу за хиљаде Срба у непријатељском окружењу, командант операције „Смолућа“ генерал у пензији Будимир Гаврић, рекао је да је та сјајна побједа извојевана захваљујући огромном моралу, храбрости и пожртвовању бораца.

Градоначелник Бијељине Мићо Мићић је рекао да је народ који је спасен од погрома наставио борбу за слободну Републику Српску и трајно се настанио на просторима Српске.

Према његовим ријечима, на простору Смолуће, Тиње и Потпећи у Федерацији БиХ нема повратка српског становништва и данас тамо живи свега десетак пријератних житеља.

Након парастоса испред споменика погинулим борцима и цивилима са подручја Смолуће, Тиње и Потпећи вијенце су, осим Борачке организације, положили градоначелник Бијељине Мићић, генерал Гаврић са представницима ратних јединица које су учествовале у пробоју и делегације предратних житеља Смолуће, Тиње и Потпећи, представници породица погинулих бораца, Трећег пјешадијског Република Српска пука и Министарства унутрашњих послова Српске.

   

Translate »