Обиљежен 16. јун – Дан одбране Сарајевско-романијске регије

На Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ у Сокоцу 16. јуна је служен помен те положени вијенци и цвијеће поводом обиљежавања Дана одбране Сарајевско-романијске регије у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Обиљежавању су присуствовали предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић, представници борачких организација сарајевско-романијске регије, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Петко Ранкић, те представници Министарства рада и борачко-инвалидске заштите, начелници општина Сарајевско-романијске регије,  представници Трећег пјешадијског Републике Српска пука и бројни грађани.

Према ријечима изасланика српског члана и предсједавајуће Предсједништва Босне и Херцеговине Бошка Томића  Источно Сарајево је модеран град у који се мора улагати као будућност српског народа ових простора, град у којем би млађе генерације остале и стварале услове за бољи живот.

Као један од учесника Одбрамбено-отаџбинског рата на ратиштима око Сарајева, добро се сјећам јуна, када су нас напале, не само муслиманске јединице, већ јединице НАТО-а и снага за брзе интервенције. Тог јутра је на `Радио Илиџи` објављено да је ослобођен Игман, пала Илиџа само да би створили панику међу српском народом који је био одлучан да остане на овим просторима. Нажалост те просторе смо одбранили, а за зеленим столом су нам одузета наша вјековна огњишта на којима су и по неколико стотина година живјели Срби. Српски народ никада никога није нападао већ бранио, прешао је на други страну  у Републику Српску, коју је створио и у којој сада живи- истакао је Томић.

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран говорећи да је „Мали Зејтинлик“ мјесто на којем се истовремено осјећају и туга и понос поручио је да на гробље гдје почива 949 погинулих српских бораца требају доћи сви који су против Републике Српске, који говоре да је „агресор и геноцидна“. Додао је да је Војска Републике Српске заједно са Министарством унутрашњих послова и својим народом у Одбрамбено-отаџбинскомо рату водила много величанствених битака, али једна од највеличанственијих је одбрана Сарајевско-романијске регије.

Дан одбране Сарајевско-романијске регије је прилика да се посјетимо да је ово најсветије и најпоносније мјесто у Српској рекао је градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић и додао да данас стварамо наше Источно Сарајево са својих шест општина, као завјет оних који су дали своје животе да би будуће генерације стварале своје животе. 

Обиљежавање овог значајног датума, у организацији Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова настављено је служењем парастоса погинулим борцима Сарајевско-романијске регије у Манастиру Светог Георгија на Равној Романији.

У Одбрамбено-отаџбинском рату из Сарајевско-романијског корпуса за одбрану ове регије погинуло је 4.000 бораца, док их је око 10.000 рањено. Овај корпус размјештен на ширем подручју Сарајева, имао је 15.000 до 18.000 бораца наспрам далеко бројнијих снага Првог и Другог корпуса такозване Армије БиХ. Јединице Сарајевско-романијског корпуса биле су у двоструком обручу.

Непријатељске снаге покушале су извести 35 офанзива и покушаја уништења Сарајевско-романијског корпуса.

Одбрана Сарајевско-романијске регије била је један од најтежих задатака које је извршила Војска Републике Српске, односно Сарајевско-романијски корпус током Одбрамбено-отаџбинског рата.

На Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ на Сокоцу сахрањено је 949 погинулих бораца Сарајевско-романијског корпуса. Као вјечни помен српским јунацима, на Равној Романији је изграђен Манастир Светог Георгија, на чијим су зидовима у унутрашњости исписана имена више од 4.000 погинулих српских бораца.

Корпус је формиран 22. маја 1992. године према налогу Главног штаба Војске Републике Српске, а сједиште му је било у Лукавици.



   

Translate »