У Доњој Градини обиљежен Дан сјећања на српске жртве у НДХ

Молитвеним поменом страдалима, на платоу Спомен-подручју Доња Градина, те обраћањем предсједника Републике Српске Милорада Додика и Србије Александра Вучића окончано је обиљежавање Дана сјећања на српске, јеврејске и ромске жртве усташког логора Јасеновац, којем је присуствовало више хиљада грађана. На обиљежавању је предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао да је ово мјесто јасеновачке тишине која све окупља и постаје саставни дио душе и тијела српског народа. 

Обиљежавању које је организовано 23. априла у Доњој Градини код Козарске Дубице, су присуствовали и предсједник Борачке организације Радан Остојић, предсједник Предсједништва Горан Рогић, делегација општинске Борачке организације Козарска Дубица, те бројне друге делегације околних општинских борачких организација.

Обиљежавање је почело Светом литургијом у Цркви Светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици коју је служио владика бањалучки Јефрем.

Помен српским жртвама служио је такође Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем, а потом су читане јеврејска и ромска молитва.

Прије тога на гробном пољу „Тополе“ у Спомен-подручју „Доња Градина“ положени су вијенци за више од 700.000 Срба,  Рома, Јевреја и антифашиста који су мучки убијени у јасеновачком систему хрватских концентрационих логора.

– За оне који су остали без трага, ми живи смо им једини траг. Ми морамо да будемо путоказ, знак и име за све оне који су клани, убијани. Овдје су имена била неважна, поготово ако си био Србин, Јевреј или Ром – казао је предсједник Србије Александар Вучић. 

Професор на Филозофском факултету Универзитета у Бањалуци Горан Латиновић рекао је да је Независна Држава Хрватска (НДХ) починила три геноцида током Другог свјетског рата, над Србима, Јеврејима и Ромима.

Латиновић је нагласио да је геноцид над Србима био злочин са каквим се српски народ није сусрео у својој дотадашњој историји.

-То је био први организовани покушај једне државе да на својој територији, која је обухватала безмало половину српског етничког простора, спроведе тотално истребљење Срба – рекао је Латиновић на централној манифестацији обиљежавања Дана сјећања на 700.000 жртава усташког злочина-геноцида у концентрационом логору Јасеновац.

Он је нагласио да никада до тада ни једна туђинска и окупаторска власт није покушала да се обрачуна са српским народом тако што ће водити политику до његовог тоталног истребљења.

-Међутим, српски народ је опстао и побиједио фашизам у свим његовим облицима и запамтио године борбе против зла – навео је Латиновић.

Он је истакао да је то памћење претрпљеног геноцида у НДХ била главна покретачка снага српског народа на заласку социјалистичке Југославије.

-Стога је и стварање Републике Српске била непосредна посљедница геноцида над Србима у БиХ, а ван сваке сумње је њено постојање једини државни оквир који може да сачува српски народ од неког новог геноцида и нестанка са његовог вјековног тла – додао је Латиновић.

Он је подсјетио да је НДХ била једина држава у Европи у којој су у Другом свјетском рату постојали логори за дјецу.

Обиљежавању поред највиших званичника  Србије и Српске присуствовали су народни посланици, представници Српске у заједничким институцијама, а присутни су били и амбасадори Израела за БиХ са сједиштем у Тирани Галит Пелег, Русије Игор Калабухов, Србије Александар Ђорђевић, представници кинеске и мађарске Амбасаде, представници Трећег пјешадијског Република Српска пука, градова и општина у Српској, те невладиних организација проистеклих из Oдбрамбено-отаџбинског рата и потомци жртава.

На обиљежавању су били  и лидер Демократског фронта из Црне Горе Андрија Мандић, предсједник Демократске партије Срба у Сјеверној Македонији Иван Стоилковић, директор Управе за сарадњу са дијаспороми Србима у региону у Министарству спољних послова Србије Арно Гујон.

Централној манифестацији обиљежавања Дана сјећања у Доњој Градини присуствовао је и велики број ученика основних и средњих школа у Српској, чији је долазак ове године први пут организовало Министарство посвјете и културе Републике Српске.

Према подацима Спомен-подручја Доња Градина, у злогласном логору Јасеновац током Другог свјетског рата страдало је 700.000 жртава усташког злочина, међу којима је живот изгубило 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста. У Јасеновцу је страдало 20.000 дјеце.

Систем логора смрти НДХ обухватао је око 80 логора, а Доња Градина је била највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац.



   

Translate »