Сједница Предсједништва Борачке организације

Предсједништво Борачке организације Републике Српске одржало је 22. јануара у Бањој Луци осму редовну сједницу у овом сазиву на којој је разматрано више актуелних питања из области борачко-инвалидске заштите, могућности за њихово рјешавање, али и нека организациона питања којим би се унапредио рад Борачке организације РС. Поред чланова Предсједништва састанку је присуствовао и предсједник Скупштине Борачке организације Миломир Савчић, као и помоћник министар рада и борачко инвалидске заштите у Влади РС Душко Милуновић.

На почетку сједнице предсједник Савчић је упознао Предсједништво са састанком који је руководство БОРС-а имало са предсједником Владе РС Жељком Цвијановић и петорицом министара почетком децембра прошле године и на којем су представници Владе упознати са свим проблемима са којима се Борачка организација сусреће у свом раду, као и проблемима борачких категорија које је неопходно рјешавати. Најважнији су свакако скроман борачки додатак, запошљавање борачких категорија и њихово стамбено збрињавање. С обзиром да се радило о информисању Предсједништва о наведеном састанку, о овој информацији није се гласало, али је Предсједништво пружило подршку најужем руководству БОРС-а да истраје у својим захтјевима и да се код институција Републике инсистира на испуњавању захтјева Борачке организације како би се увећала права борачких категорија.

Предсједништво је разматрало и усвојило Оперативни план рада за 2016. годину. Приоритет Предсједништва у раду током 2016. године биће очување Републике Српске и њених институција, унапређење статуса Борачке организације и њена изградња у складу са потребама и интересима чланства. У том смислу руководство БОРС-а ће се борити за стицање издвојеног – посебног статуса за Борачку организацију РС у односу на друге невладине организације проистекле из одбрамбено-отаџбинског рата, као и организационо јачање БОРС-а што подразумјева наставак учлањења бораца, ратних војних инвалида и породица погинулих бораца у БОРС. Важна активност Предсједништва БОРС-а ће бити побољшање статуса борачких категорија што прије свега подразумјева: активно учествовање на изради нових или квалитетној измјени постојећих законских и подзаконских рјешења, очување постојећих права и обезбјеђење да се остварују у пуном обиму, захтјев за измјену Уредбе о борачком додатку, пружање правне и друге помоћи лицима осумњиченим и осуђеним по основу ратних злочина и њиховим породицама кроз рад Фондације „Помоћ“. Такође Оперативним планом је предвиђена сарадња са надлежним институцијама на прикупљању доказа о почињеним ратним злочинима над српским народом у БиХ, сарадња са надлежним институцијама на прикупљању доказа и проналажењу заробљених бораца, заједничким радом и сарадњом са институцијама власти РС и представницима РС у заједничким органима БиХ –  зауставити  дискриминацију Срба и прогон српских бораца јер оптуживање оволиког броја лица српске националности води смишљеној измјени карактера рата а крајњи циљ да се Република Српска  квалификује као геноцидна творевина и да се затражи њено укидање.

Оперативни план је предвидио да се покрене иницијатива за измјену Закона о посредовању у запошљавању и правима за вријеме незапослености и његово усаглашавање  са Законом о правима бораца како би се побољшало запошљавање свих борачких категорија у Републици Српској, као и да се отвори питање спорости вршења ревизије права из области борачко-инвалидске заштите.

Такође, питање здравствене заштите треба уредити тако да здравствена заштита без ограничења буде доступна свим борачким категоријама.

DSCN1054 - Copy - CopyПредсједништво је донијело одлуку да од министарства рада и борачко-инвалидске заштите  затражи да се годишњи борачки додатак за 2015. годину исплати борцима 1. и 2. категорије и то у дуплом износу.

Предсједништво је подржало и Извјештај о реализацији Пројекта економске подршке ратним војним инвалидима који је реализован у сарадњи са Фондом за професионалну рехабилитацију и запошљавање инвалида кроз који је подјељено 64 пољоривредна пакета подршке  инвалидима у свим градовима и општинама Републике Српске.

Такође Предсједништво је подржало рад представника Борачке организације у радној групи Владе РС за израду нове Уредбе о стамбеном збрињавању породица погинулих бораца и ратних војних инвалида. Међутим, Предсједништво је изразило незадовољство чињеницом да није уважен захтјев БОРС-а да се у програм стамбеног збрињавања уврсте и најугроженији демобилисани борци, као и чињеницом да првостепене стамбене комисије више не утичу на формирање ранг листа за стамбено збрињавање, али и чињеницом да су право да у учествују у раду ових комисија поред Борачке организације добили и представници осталих невладиних организација из области борачко-инвалидске заштите.

Предсједништво БОРС-а донијело је закључак да се поново тражи од министарства рада и борачко-инвалидске заштите да уклони ове недостатке.

 

   

Translate »