Сједница Одбора ратних војних инвалида БОРС-а

У Бањој Луци је 26. марта одржана 11. Сједница Одбора ратних војних инвалида Борачке организације Републике Српске у овом сазиву. На сједници је разматран Извјештај о раду за прошлу годину, усвојен је Програм рада за 2018. годину, али се разговарало и о активностима и раду Одбора и његових чланова између двије сједнице, што је резултирало побољшањем права инвалида, прије свега при одласку на бањску рехабилитацију и набавци нових ортопедских помагала. Сједница је почела минутом ћутње за погинуле и умрле борце, присуствовало јој је 11 од укупно 15 чланова Одбора, а рад сједнице водио је предсједник Одбора Војин Гушић.

Након што је Одбор примио на знање Извјештај о раду који ће усвајати Скупштина БОРС-а на својој сједници јер је то у њеној надлежнисти, разматран је План рада за 2018. годину. Предложени План рада је једногласно усвојен, али је у њега уврштен приједлог да се од Владе РС тражи да у одређеном периоду, на примјер наредних  5-6 година, повећава ивалиднине док основица не достигне висину просјечене плате у Републици Српској, те да се сагледа могућност да ли се могу додатно побољшати права инвалида корз сарадњу са Србијом, на примјер да им се олакша лијечење на Војно-медицинској академији у Београду и слично.

Одбор је од стране Предсједника Предсједништва Душка Милетића, који је такође присуствовао сједници Одбора, информисан о састанку делегације БОРС-а са делегациом институција Републике Српске одражаном 07. марта.

Милетић је појаснио да су на састанку изнесена броја питања из области борачко-инвалидске заштите и бројни проблеми са којима се сусрећу борачке категорије, те да је предложено потписивање Меморандума између БОРС-а и Владе, који побројати све значајне проблеме борачке популације и БОРС-а те прецизирати и понудити путеве њиховог правазилажења.

– Оно што је до нас јесте да одговоримо на овај изазов. Да сагледамо ове проблеме и видимо шта најбоље можемо урадити за Борачку организацију и популацију кроз поменути Меморандум – казао је Милетић.

Као веома значајан успјех оцијењено је усвајање критеријума за одобравање новчаних средстава ратним војним инвалидима за куповину ортопедских помагала, као и измјене Правилника – процедура за бањско лијечење чиме је поједостављена процедура одласка ратних војних инвалида на бањску рехабилитацију.

Предсједник Одбора Војин Гушић је рекао да су овакве одлуке значајне јер ће за 1.300 РВИ у овој години Влада Српске издвојити 2,5 милиона КМ за куповину ортопедских помагала, а поред тога и процедура за набавку помагала је поједностављена.

„Инвалиди више неће морати да иду у специјалистичке медицинске установе, него ће попуњавати образац за набавку помагала, доставити га Министарству рада и борачко-инвалидске заштите, након чега ће добити потребна новчана средства“, рекао је предсједник Гушић на сједници Одбора РВИ те су и остали чланови Одбора ово оцијенили као значајан успјех.

Гушић је подсјетио да је је измјенама Правилника предвиђено да ампутирци и параплегичари могу сваке године ићи на бањско лијечење и да ће бити поднесен захтјев да на лијечење могу ићи инвалиди од прве до десете категорије.
Такође Гушић је чланове Одбора подсјетио да је недавно потписан и споразум о лијечењу Срба повратника на простор општина Гламоч, Дрвар и Босанско Грахово у здравствним установама Републике Српске.
„Услови ће бити једнаки и за РВИ који живе у повратничким општинама Гламоч, Дрвар и Босанско Грахово“, додао је Гушић и навео да је у Српској потребно повисити и инвалиднине што је такође био један од закључака са 11 сједнице Одбора.

На састанку је било ријечи и о ревизији стечених права у предметима личне ивалиднине.

Тако су изнесена броја искуства и сазнања о процесу ревизије. Констатовано је да је ревизија законска обавеза и да се мора проводити, али да овај процес треба максимално поједноставити по инвалиде и да ревизију треба завршити у најкраћем могућем року.

   

Translate »