Сијековац 27 година чека на правду за убијене цивиле

У Сијековцу код Брода, служена је 26. марта света архијерејска литургија и помен за 46 убијених и масакрираних српских цивила 1992. године, од којих је најмлађа жртва имала 17 а најстарија 77 година.  Са обиљежавања је већ по 27. пут поручено је да је ово била класична агресија регуларних хрватских снага на БиХ, искључиво на српско становништво Брода и околине. Хрватска је и даље некажњена.

У породици Зечевић је на свиреп начин 26. марта 1992. године убијено четворо, а у породици Милошевић троје чланова. Саша Милошевић имао је само девет година када су са капуљачама на глави монструми усмртили његова два брата и оца.

– Један брат је убијен на очи моје и моје мајке. Извукли су брата из наручја мајке и убили га овдје на путу, пред нашим очима – каже Саша Милошевић.

Осим двије неправоснажне пресуде на 10 година затвора, никоме није пресуђено за убијених 226 Срба, од којих је 46 жена и дјеце, нити је ко одговарао за страдања више од 2.000 српских затвореника у 10 логора Брода и околних мјеста, па ни за монструозну наредбу из Загреба о привођењу српских жена и дјевојчица од 12 и више година.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић истакао је да се треба сјећати невиних жртава Сијековца, али и прозивати одговорне за тај злочин.

„Одговорним сматрамо Тужилаштво и Суд док год не процесуирају сваки ратни злочин на простору БиХ. Имамо ситуацију да они који су директно починили злочин не одговарају, а с друге стране одговарају они који нису знали да се злочин десио. Доносе закључке да је неко морао знати. Мора се утврдити истина и да се никада и никоме овакав злочин не догоди“, рекао је Савчић.

– Сви они који кажу да је извршена агресија на БиХ нека дођу у Сијековац и увјере се о чињеницама ко је и када извршио агресију на кога – поручио је Душко Милуновић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих речено је да је 2015. године из Загреба поручено да неће сарађивати са тужилаштвима у БиХ. На десет молби у вези са злочинима почињеним у Посавини, Окружно тужилаштво Добој још чека одговор из Загреба.

– У ствари, желе да се прикрију злочини и да се амнестирају злочинци који су починили страшне злочине 1992. године,  овдје на подручју Посавине и у Сијековцу, па и 1995. године на подручју западнокрајишких општина – рекао је Милорад Којић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих.

Вијенце у помен на страдале Сијековчане, осим генерала Савчића положили су и изасланик предсједнице Републике Српске Миладин Драгичевић, делегација Народне скупштине Српске, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, као и делегација општине Брод. Вијенце су положили и представници Трећег пешадијског Република Српска пука Оружаних снага БиХ, ОЕБС-а, општине Вукосавље, Рафинерије нафте Брод, и бројни грађани.



   

Translate »