Предсједник Савчић за Еуро Блиц коментарисао преднацрт Буџета РС

У дневним новинама Еуро Блиц, издању за Републику Српску, објављен је 15. новембра текст са насловом „Почела битка социјалних партнера за милионе: Буџет Српске КРОЈЕН ни по чијој мери“ у којем је предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић коментарисао преднацрт Буџета РС у дијелу који се односи на пензионисање бораца старијих од 65 година, а који имају мање од 15 година радног стажа. Текст из Блица преносимо у цијелости.

 

Ни послодавци ни синдикат нису задовољни, а БОРС не одустаје од захтева за збрињавање око 3.500 бораца, који су старост дочекали без плате и пензије.

– До сада смо били изузетно стрпљиви и толерантни, али како неко мисли да је то знак наше слабости љуто се вара. Не могу нам министри, премијерка, председник Народне скупштине РС, на састанцима обећавати решење, а у буџету га „заборавити“ – поручује председник Борачке органиазције РС Милиомир Савчић.

Каже да још није добио звничан позив за консултације о преднацрту буџета, које су почеле јуче.

Борачка већ месецима тражи да се око 3.500 незапослених бораца, који имају више од 65 година старости, а мање од 15 година стажа, пензионишу по посебним условима.

У Влади РС су израчунали да би за њихово збрињавање било потребно око 8 милиона КМ годишње, што, како су проценили, није нека цифра.

Министар рада и борачко инвалидске заштите Миленко Савановић, раније је за „ЕуроБлиц“ изјавио да ови борци не могу у пензију, јер би било ризично „распакивати“ Закон о ПИО, али да ће се за њих „наћи неко решење“.

Преднацрт буџета међутим показује да тог решења нема ни на видику и да ће остарели борци, ако се нешто не промени, бар још годину дана остати празних џепова.

Министар Тегелтија је образложио да ова категорија не може бити уврштена у буџет, јер за то нема законског основа.

– То није никакав аргумент. Закони се увек могу мењати, како би се прилагодили променама у друштву – одговара Савчић.

Буџет РС за идућу годину, према преднацрту, износиће 3,3 милијарде и биће већи у одосу на овогодишњи за 91,4 милиона.

И ове, као и претходних година, буџет је углавном социјални, па је и битка за социјални буџетски колач, жестока.

Борци нису једини, који ће консулатације о буџету искористити да искажу незадовољство. Разговори на ову тему су почели јуче, састанком одбора за привреду Владе РС, а настављају се данас, састанком са синдикатима.

О чему су привредници разговарали у кабинету министра индустрије са Петром Ђокићем, јавност није обавештена, али је је већ познато да траже смањење оптерећење кроз доприносе.

Тако су се дуго залагали за промену закона, како би се смањио допринос за запошљавање, а повећао допринос за дечју заштиту и тако намакле паре за исплату наканда за породиљско одсуство радница у бруто износу.

Наиме, предузећима, поготово онима који запошљавају женску радну снагу, велико је оптерећење што рефундације за породиљско касне, а послодавци морају из свог џепа плаћати доприносе за раднице на трудничком.

Влада РС је уважила оно што су послодавци тражили, али с тим да се „вишак“ новца усмери незапосленим породиљама док ће запослене младе мајке и њихови послодавци и даље остати – кратких рукава.

У Савезу синдиката РС траже, опет да се обезбеди дужа и издашнија накнада за раднике који остану без посла.

– Наши захтеви су познати и већ смо их послали Влади РС – каже председница Савеза синдиката РС Ранка Мишић.

Највише новца за пензије и инвалиднине

Као и ранијих година, из социјалних издвајања највише новца је намењено борачким категоријама, које ће добити укупно 212,4 милиона КМ.

За инвалиднине за породице породицама погинулих бораца планирано је 82,9 милиона, за инвалиднине ратним војним инвалидима 70 милиона, за борачки додатак 56,6 милиона, а за накнаду за одликоване борце 2,9 милиона КМ.

Ипак, на врху листе су пензионери, јер ће из буџета РС за Фонд ПИО РС бити издвојено више од милијарду КМ, или за 25,7 милиона КМ више него ове године.

Та издвајања ће омогућити редовну исплату пензија. С друге стране, за цивилне инвалиднине је планирано 6,5 милиона КМ, а за стипендије свега 2,2 милиона КМ.

   

Translate »