Обиљежено 20 година од одбране западних граница Републике Српске

У Козарској Дубици je 18. септембра уприличена централна свечаност поводом 20 година од одбране западних граница Републике Српске и БиХ од агресије Хрватске војске.
Обиљежавање је почело светом литургијом у Спомен-храму Света Петка, који је иначе и подигнут у част палим борцима одбрамбено-отаџбинског рата.Copy of SEPTEMBAR_VIJENCI_BORS
Након литургије служен је парастос за погинуле у агресији Хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године код Спомен-крста на обали ријеке Уне, а затим су званичници Републике Српске и њихови изасланици положили вијенце испред Спомен крста.

Обиљежавању је присуствовао и предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић који је изјавио да српски народ у септембру 1995. године, када је извршена агресија хрватске војске на општине у западном дијелу Српске, није имао савезнике, што је могло да има катастрофалне посљедице.
“Можда основна порука данас, када обиљежавамо 20 година од одбране западних граница Републике Српске, треба да буде да никада више у миру, а поготово у рату не смијемо бити без савезника”, изјавио је Савчић у Козарској Дубици и подсјетио да су се на страну агресора ставиле и снаге НАТО-а.
Генерал Савчић је поручио да се треба сјећати шта се догодило у западном дијелу Српске у септембру 1995. године, али да те догађаје треба посматрати у ширем контексту офанзиве и кампање које су водиле здруженим снагама Хрватска и Федерација БиХ.
“Циљ је био да се свим Србима на овим просторима деси оно што се десило у Републици Српској Крајини – дакле да Срба на овом простору нестане”, закључио је Савчић.
Он је на централној манифестацији поводом обиљежавања 20 година од одбране западних граница Републике Српске нагласио да је јединство српског народа и војске тада било одлучујуће да се сачувају нападнуте територије.
“Сви борци били су тада јединствени као да су сви имали на уму ријечи светог кнеза Лазара да није битно колика сила напада, већ какве светиње бранимо”, изјавио је Савчић и захвалио свим борцима за херојску одбрану Републике Српске.

Такође подсјетио је да нема помака у процесу наплате материјалне штете проузроковане агресијом хрватске војске на сјеверозападне општине Републике Српске, која је била огромна и процијењена на стотине милиона марака.

Савчић је додао да је свијет и данас суочен са великим проблемима и миграцијама становништва са ратом захваћених подручја, а да је видљиво право лице Срба који увијек помажу.
“Ми смо 1993. године из централне Босне извлачили хрватски народ , војници су са њима дијелили своје оброке, а ево како су нам вратили овдје 1995. године”, подсјетио је генерал Савчић.

Током офанзиве Хрватске војске, Хрватског вијећа одбране и Армије БиХ на југозападни дио Републике Српке, Хрватска је напала западни дио Српске на простору од Новог Града до Градишке с намјером да окупира територију до Бањалуке и да се створе предуслови да се дејства продуже до ријеке Дрине.

У присуству великог броја грађана, знаничника и учесника на централној манифестацији обиљежавања 20 година од одбране западних граница Републике Српске од хрватске агресије, говорио је и генерал Војске Републике Српске Момир Зец, учесник тадашње одбране.

Он је нагласио да је циљ планираних муслиманско-хрватских војних операција “Уна 95” и “Дрина” био потпуни прогон Срба са ових подручја и стварање унитарне БиХ.

“Одлучност, храброст и пожртвованост народа и војске резултирала је одбраном и стварањем Републике Српске у Дејтону, не политичким средствима већ војним одбрамбеним операцијама”, рекао је генерал Зец.

Он је подсјетио на огроман број стадалих војника и цивила на самом крају рата у БиХ, а као војни командант изразио је захвалност народу и војницима на исказаној храбрости и жртви.
Уз пратњу војног оркестра вијенце су на Спомен обиљежје положили изасланик предсједника Српске Миладин Драгичевић, делегација Народне скупштине Републике Српске, министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Велимир Сакан, као и замјеник војног аташеа руске Амбасаде у БиХ.
На Спомен-крст вијенце су положиле и делегације Борачке организације Републике Српске и општине Козарска Дубица , делегације општина Козарска Дубица, Костајница, Градишка и Нови Град, припадници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, политичких партија, те чланови породица настрадалих и други појединци.
У агресији хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју западнокрајишких општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница убијена су 104 лица, од којих 54 цивила и 50 припадника Војске Републике Српске.
Насеља и градови претрпјели су велика разарања и штету.

   

Translate »