Обиљежен Дан Србачке бригаде

У организацији општинске Борачке организације, у Српцу је 07. јуна обиљежена 28. годишњица од формирања Прве србачке лаке пјешадијске бригаде којој су, поред делегација из Српца, присуствовали бројни гости, међу којима и предсједник Борачке организације РС Миломир Савчић, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Kојић, савјетник министра за борачко-инвалидску заштиту генерал Милан Торбица и припадници Трећег пјешадијског Република Српска пука.

Церемонија обиљежавања Дана бригаде почела је полагањем цвијећа на мјесту формирања бригаде у Малим Ситнешима након чега је организовано полагање цвијећа и паљење свијећа код Спомен костурнице на Градском гробљу и Спомен соби у Српцу.

Централнo обиљежавање је организовано на заједничком спомен обиљежју погинулих бораца Одбрамбено-отаџбинског рата општине Србац.

Присутнима се обратио потпуковник Војске Републике Српске и начелник Штаба србачке бригаде Вићо Kовачевић, који је подсјетио да се у редовима ове бригаде борило 3.338 бораца од чега је своје животе положило њих 66 а за десеторицом бораца још увијек се трага.

Он је описао ратни пут који је трајао од постројавања на игралишту у Малим Ситнешима 7. јуна 1992. године, па све до прољећа 1996. године. Бригада је обезбјеђивала границу са Хрватском у дужини од 42.5 километра а затим су се храбро борила на многим ратиштима – дервентском, орашком, требавском, србобранском, озренско-возућком и градачачком ратишту.

„Водили су многе битке по неприступачним теренима и тешким временским условима али су достојанствено поднијели све недаће. Ниједног тренутка се нису огријешили о међународне прописе ратовања и за своје заслуге су одликовани орденом Петра Мркоњића. Сви ми, као и генерације које долазе, требамо бити поносни на њихов ратни пут“, рекао је Kовачевић говорећи о ратном путу бораца србачке бригаде.

Предсједник Борачке организације Републике Српске, Миломир Савчић, рекао је да је ратни пут бригаде примјер да није постојао никакав план и жеља Срба да протјерају несрпско становништво са својих огњишта.

„Свједоци смо да нас оптужују за све и свашта пред међународним кривичним судом а наша намјера је била да живимо једни поред других а не да угрожавамо једни друге. Kада погледамо наше окружење и тренутни положај Срба у неким државама које су имале атрибуте српства, гдје је данас угрожена слобода њиховог изражавања, онда посебно цијенимо оно што су учинили наши преци за одбрану слободе и стварање државе српског народа“, истакао је Савчић.

Обраћајући се присутнима, начелник општине Млађан Драгосављевић рекао је да је цјелокупан ратни пут србачке бригаде био величанствен и нагласио да су многи борци својом жртвом и крвљу исписали најсвјетлије странице наше историје.

Током церемоније вијенце су положиле делегације Борачке организације Републике Српске, Борачке организације Србац, делегација Општине Србац, Прве србачке лаке пјешадијске бригаде, Министарства рада и борачко-инвалидске заштите, Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, Трећег пјешадијског Република Српска пука, Општинске организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Полицијске станице Србац и удружења СУБНОР.



   

Translate »