Годишњица злочина над Тузланском колоном

Одавањем почасти и полагањем цвијећа на Спомен-костурницу војницима убијеним на Брчанској малти у Тузли приликом изласка из овог града, обиљежена је 15. маја 2021. године  29. годишњица злочина, који је био један од догађаја који су наговијестили почетак и суровост грађанског рата у БиХ.
Поред породица погинулих војника и преживјелих из „Тузланске колоне“, обиљежавању 29. годишњице страдања војника у Тузли присуствовали су предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, руководство Борачке организације Града Бијељина, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, посланици Народне скупштине Републике Српске, делегације Града Бијељина на челу са градоначелником Љубишом Петровићем, као и представници других организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата. Парастос су служили свештеници Епархије зворничко-тузланске.
Предсједник Владе Српске Радован Вишковић је подсјетио да су војници, од којих су многи били малтене дјеца, само хтјели да иду кући, на основу договора о мирном повлачењу ЈНА из БиХ.
– До сада за злочин није нико истински одговарао. А заборав злочина би био као ново убиство – поручио је Предсједник Владе у обраћању медијима.

О припремама у Тузли за напад на војнике говорио је предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић.
– Напад је био пажљиво припремљен, много прије 15. маја. Још почетком априла 1992. године, на ванредној сједници Скупштине општине Тузла проглашена је општа мобилизација свих припадника Секретаријата унутрашњих послова и Територијалне одбране, радних јединица и средстава јавног информисања која су вршила кампању све до напада на војнике, а јединице које су напад извршиле су увјежбаване. Ово говорим на основу анализе ове оперативно-тактичке акције коју је израдио Други корпус Федерације БиХ 6. децембра 2000. године, али наше установе не користе расположива документа која имају облик признања починилаца да би процесе довели до краја. Чак и поступак који је вођен у Београду је завршен ослобађајућом пресудом – подсјетио је Савчић.

Градоначелник Бијељине Љубиша Петровић је оцијенио да је наше друштво обавезно да се сјећа убијених војника, јер је то симболична потврда патриотизма.
– За вријеме рата патриотизам је био учешће у борби за одбрану Републике Српске, a данас је патриотизам огледа, између осталог, да кроз људски приступ, породицама погинулих бораца, ратних војних инвалида и демобилисаних бораца обезбиједимо бољи друштвени положај – рекао је Градоначелник Бијељине.

У нападу 92. моторизовану бригаду ЈНА, са око 600 припадника, која се повлачила из Тузле и тамошње касарне „Хусинска буна“, 15. маја 1992. године убијено је 54 војника, а пет је ликвидирано након заробљавања.



   

Translate »