„Еуро Блиц“ о правима бораца Републике Српске

Дневне новине „Еуро Блиц“  објавиле су 05. марта 2021. године текст у којем су разматрали начине на које би се могла повећати права борачких категорија у Републици Српској. Текст из „Еуро Блица“ преносимо у цјелини.

 

„Проблем бораца није у закону, већ у буџету“ Како побољшати статус бранилаца Републике Српске

Примања борачке популације нису велика и требало би наћи начина да се она повећају, а да ли је препрека за то постојећи закон или новац с којим тренутно располаже Република Српска – тема је која је подијелила и политичаре и борце.

И док један дио политичара сматра да се демобилисаним борцима, од којих су многи на рубу егзистенције, може помоћи тако што ће се измјенити постојећи Закон о правима бораца Републике Српске, други не дијеле то мишљење, већ сматрају да није проблем у закону већ средствима у буџету.

И једни и други се слажу само у једном, а то је да борачка популација заслужује више и да се њихов статус треба ријешити. Међутим, оно у чему се не слажу јесте на који начин то извести.

На рубу егзистенције

Посланик СДС у Народној скупштини Републике Српске, Давор Шешић, сматра да се демобилисаним борцима може помоћи измјеном постојећег Закона о борцима Српске.

Он је изнио идеју да се овим измјенама, између осталог, регулише да са 10 КМ буде вреднован сваки њихов мјесец проведен у Одбрамбено-отаџбинском рату.

– На такав начин треба покушати помоћи демобилисаним борцима, јер се добар дио њих налази на рубу егзистенције, а одбранили су Српску – става је Шешић, који је најавио да ће дати своју верзију измјена закона.

Шешић сматра да је јако битно да измјене закона прихвате и институције Српске, те да заједнички договоре шта конкретно промијенити.

– Борци, између осталог, траже нову категоризацију бораца и да се испита свачији ратни стаж. Борачки додатак је полазна основа да се у старту помогне борцима, посебно онима који су у то вријеме били млади. Ово није ствар политике и политиканства, већ да се помогне борцима – поручио је Шешић.

“Обухваћене све потребе бораца”

Са измјенама Закона се, међутим, не слаже шеф Клуба посланика СНСД у НСРС, Игор Жунић, који каже да су постојећим законом обухваћене све потребе које борци требају да остваре.

Сматра да се измјенама Закона неће ништа битно промијенити јер је проблем у новцу, односно буџету Српске.

– Ствар је дефинитивно у финансирању и извору средстава. Сви ми би вољели да се може издвојити више средстава за борачку популацију, јер су то заслужили, највише од свих нас. Реалност је, на жалост таква каква јесте. Тренутно се издваја онолико средстава колико то дозвољава буџет – истиче Жунић.

Подсјећа да се у току једне године из буџета Републике Српске за борачке категорије издвоји 242 милиона КМ по различитим основама. Жунић каже да то није мали износ за буџет, али је сигурно мали када се подијели на 206.000 демобилисаних бораца, колико их је регистровано.

Додворавање

Жунић истиче да они који обећавају нереалне суме новца за демобилисане борце то чине из пуког популизма како би се додворили борцима.

– Обећање да сваки борац који је регистрован може да добије мјесечни борачки додатак у износу од 10 КМ за мјесец дана учешћа у рату  није реално. Просјечно учешће у рату је 30 мјесеци и када се то помножи са по 10 КМ, па на 206.000 бораца, видљиво је да та средства не може да испуни читав буџет Српске. То је, на жалост, наша реалност – каже Жунић.

Додаје да би сви вољели да борачки додатак може да буде већи, али да то тренутно није могуће. Жунић истиче да је свјестан да средства која се издвајају за демобилисане борце нису довољна и да сигурно треба наћи начина да се обезбиједи још више новца за њих.

– Умјесто измјене постојећег Закона, мислим да би било много битније да се уради ревизија регистрованих бораца – предлаже Жунић.

Савчић: Права нису ограничена

Да ли треба мијењати постојећи Закон и шта мијењати у њему?

Предсједник БОРС Миломир Савчић слаже се са Жунићем да је закон добар и да се са измјенама не би ништа постигло. И он је увјерен да је проблем у новцу.

– Постојећи закон не ограничава права бораца. Дакле, Влада Републике Српске може да донесе одлуку да повећа основицу за обрачун борачког додатка, а да се закон не мијења. На сједници НСРС, када је усвајан буџет за ову годину, рекао сам да борци нису задовољни јер у буџету нису предвиђена средства за повећање њихових примања. Касније су донесене одлуке да се личне и породичне инвалиднине у току ове године повећају за три одсто – подсјећа Савчић.

Истиче да они који заговарају измене постојећег закона треба да кажу која тачка или члан ограничава права бораца.

Савчић истиче да је већи проблем у томе што у Српској има јако много корисника борачких примања. Он подсјећа да Закон о правима бораца Србије, који је на снази од 1. јануара ове године, има много више ограничења у погледу тога ко све може бити корисник борачког додатка. С друге стране, Српска је то право дала свима од прве до пете категорије.

– Из тог разлога имамо огроман број корисника и то је оно што у суштини прави проблем у смислу да су примања мала. То што се спомиње 10 КМ по мјесецу учешћа у рату може да се регулише и без измјене постојећег закона. Питање је само да ли би буџет то могао да истрпи – истиче Савчић.

Ревизија ратног статуса

Додаје да ће се увијек залагати да се ријеши питање демобилисаних незапослених бораца, али да треба бити реалан. Лако је, како каже Савчић, изаћи у јавност и рећи да нешто треба, али да прије тога треба бити сигуран да је тако нешто реално и могуће.

– Ако поставимо неки нереалан захтијев, онда ништа нисмо ријешили – поручује Савчић.

Савчић је, такође, става да је неопходно направити ревизију статуса демобилисаних бораца како би се утврдило ко је тај статус стекао на незаконит начин.

– Значајно осјетније побољшање положаја демобилисаних бораца може се остварити на два начина. Прво, повећањем буџетских средстава за ту намјену и друго – значајним смањењем броја корисника, који на незаслужен начин користе та средства. Неко је себи обезбиједио папире и он је борац прве категорије, иако у пракси није ни био борац. Исто тако, имамо много лажних инвалида. Прво то треба ријешити, па онда остало – сматра Савчић.

Подсјећа да је оформљена радна група Владе РС и Министарства рада и борачко инвалидске заштите, која има задатак да обави анализу стања у области борачко-инвалидске заштите.



   

Translate »