Двије деценије од херојске одбране Сарајевско-романијске регије

75У организацији Одбора за његовање традиције ослободилачких ратова Владе РС 16. јуна је на подручју општине Соколац обиљежен Дан одбране Сарајевско-романијске регије. Обиљежавању годишњице присуствовао је и предсједник Борачке организације РС Миломир Савчић.

Сарајевско-романијски корпус је 16. јуна 1995. године био изложен снажној офанзиви муслиманских снага, али је одолио свим нападима и одбранио вјековне српске просторе. Муслиманско војно и политичко руководство, након већег броја неуспјешних офанзива, ријешило је да покрене најснажнију офанзиву на јединице у саставу Сарајевско-романијског корупуса како би се омогућило спајање јединица Првог и Другог корупуса Армије БиХ и створили услови за заједнички удар са циљем изласка на Дрину. Припадници Сарајевско – романијског корупуса и припадници МУП-а РС,  осујетили су паклене намјере непријатеља и извојевали величанствену побједу.

На 20 годишњицу од дана велике побједе Војске РС на Војничком спомен-гробљу окупиле су се породице погинулих српских јунака, ратни војни инвалиди, демобилисани борци, представници највиших институција власти РС и БиХ и општина  са простора Града Источно Сарајево да одају пошту онима који су дали животе за  Републику Српску.

Предсједник Борачке организације РС генерал Савчић говорио је о догађијима који ће остати утиснути у памћење српског народа.

-Цијели рат непријатељ је предузимао јаке офанзиве на српске положаје  на подручју Сарајевско-романијске регије, с циљем да се и оно мало Срба који су остали у Сарајеву протјера. У 16-ом јунском дану 1995. године нападнути су сви српски положаји. Наљудским напорима Сарајевско-романијски корпус је одолио свим атацима и консолидовао редове. Поред припадника Првог корпуса такознане Армије БиХ,  српска војска је била изложена нападима дијелова Другог и Трећег корпуса, али су ти насртаји неутралисани. Српски војници имали су у мислима ријечи нашег светог цара Лазара: „Није важно каква је сила испред нас, важно је какве светиње бранимо“. Поражен је далеко бројнији непријатељ и одбрањена српска вјековна огњишта – казао је Савчић, осврнувши се и на оно што су бивши припадници Војске Републике Српске  проживљавали након завршетка рата.

– Српски борци и официри су изложени  страшној тортури у миру од стране свјетских моћника. Остали су прилично уасмљени у борби за правду. Нема помоћи државе  и  друштва. Само у прошлој години ухапшено је 117 Срба по налогу Тужилаштва БиХ.  Реакције на њихово хапшење биле су благе, а свједоци смо оног што се ових дана дешава  након хапшења Насера Орића. Кажу да му је једном суђено. Јесте, али није  за дјела која му се сада приписују, и то оправдано. Имамо чврсте доказе, свједока, човјека који је био на лицу мјеста када је командант Сребренице заклао српског судију. Догодило се то након стравичног мучења. Зато је од стране Хашког трибунала  одобрено његово хапшење, а  муслимански представници у највишим органима власти у БиХ, што је  апсурд, због Орићевог хапшења  одлажу  посјету  предсједника  сусједне државе Сарајеву – нагласио је Савчић.

Предсједник Борачке организације РС споменуо је и небригу према борачкој полулацији, истиче  тежак живот борачких категорија.

– Биши борци живе у условима које не заслужују. Предсједништво Борачке организације РС покренуло је низ веома битних питања за борачку популацију. Настављамо активности на изналажењу најповољнијег рјешења за борачки додатак,  што се посебно односи на незапослене припаднике Војске РС. Има много проблема и у запошљавању дјеце погинулих бораца, ратних војних инвалида и демобилисаних бораца. Надам се да ћемо у сарадњи са ресорним министарством побољшати ситуацију у запошљавању борачких категорија. На том пољу морамо бити јединствени сви – од Владе РС па до институција власти у локалним заједницама – нагласио је Савчић, који је додао да би требало један дан у години посветити изласку Срба из Сарајева. Тај би датум, према  његовим ријечима, требало да постане саставни дио Календара значајних  датума и догађаја у Републици Српској.

Испред  централног крста на “Малом Зејтинлику“, гдје је сахрањено 958 погинулих бораца са простора регије, положени су вијенци. Вијеце су поред предсједника Савчића положили изасланици предсједника Републике Српске и члана Предсједништва БиХ, делегације Владе РС, Народне скупштине Српске, Града Источно Сарајево и општина из састава Града, Трећег пјешадијског Република Српска пука, те  родбина и пријатељи погинулих бораца.

Манифестације посвећене обиљежавању Дана одбране Сарајевско-романијске регије завршене су парастосом у манастиру Светог Георгија на Равној Романији. У току богослужења прочитана су имена  четири хиљаде бораца који су  животе уградили у темеље РС.

Настојатељ  манастира – јеромонах Андреј рекао је да би морало бити много више  политичког јединства и  осјећаја за величину жртвовања  оних који су  страдали у Одбрамбено-отаџбинском рату  у Републици Српској.

– Вјера наша хришћанска и православна окупила нас је у овом светом храму због ових четири хиљаде  имена војника и војсковођа који су дали оно што је  највећа жртва – своје животе за слободу и отаџбину. „Нема веће љубави него живот свој дати за  ближње своје“, ријечи су светог оца  Јована Богослова.  А ови људи  су дали од себе све што су имали за нас, нашу државу у којој живимо. Једемо хљеб са њихових леђа. Многи имају високе плате, добро живе, захваљујући њиховом жртвовању.  Ако нисмо у стању да се једном годишње у већем броју окупимо, запалимо свијеће и помолимо за њихове душе, онда је то нешто страшно. Ово је једини дан у години када их молитвено помињемо. Ако то нећемо ми, ко ће да то чини. Клањамо се свакој жртви, али учинимо све како би ово што се овдје налази у светом храму видјели и они у Србији, гдје се  ничице  пада  при помињању жртава у Сребреници. Заборављају се ови мученици, што је преголем гријех – рекао је јеромонах Андреј након парастоса у храму Светог Георгија на Равној Романији.

   

Translate »