Делегација БОРС-а на изрицању пресуде првом предсједнику Републике Српске

Представници Владе и невладиних организација Републике Српске присуствовали су у Хагу 24. марта изрицању пресуде првом предсједнику Републике Српске Радовану Караџићу.

У Хаг је отпутовала и делегација БОРС-а предвођена предсједником Борачке организације Републике Српске генералом Миломиром Савчићем.

Делегацију Борачке организације Републике Српске чинило је још 14 чланова из свих крајева РС-а, укључујући дјецу погинулих бораца и ратне војне инвалиде.

Ратне војне инвалиде представљао је предсједник Одбора ратних војних инвалида при Борачкој организацији Републике Српске Војин Гушић из Невесиња, а дјецу и породице погинулих бораца Милица Граховац из Бањалуке.

Борачку организацију Републике Српске у Хагу су такође представљали и Жељко Лалић из Сокоца, Небојша Лукић из Братунца, Милан Ђукић, Гостимир Радуловић и Јелена Шурлан из Бањалуке, Слободан Перендија из Чајнича, Богољуб Саничанин из Прњавора, Велибор Поповић из Челинца, Радан Остојић из Бијељине и Здравко Торбица из Приједора, који је био свједок на суђењу Караџићу.

Предсједник БОРС-а Миломир Савчић је рекао да је пресуда  изречена са врло лошим образложењем.

„Просто је невјероватно да се за тачке на којим се проглашава кривим заснивају на томе да је Караџић требао процијенити или могао знати итд. Не постоји ни једна чврста тачка оптужнице за геноцид“, рекао је Савчић.delegacija BORS-a u Hagu

Генерал Савчић је додао да ће одбрана првог предсједника Републике Српске Радована Караџића детаљно ће истражити сваки инцидент који се наводи у оптужници, не само због првостепене пресуде, већ и зато што је то важно за историју Срба и требало би да буде национални интерес Републике Српске и Србије.

„То се посебно односи на онај дио пресуде гдје се првостепено судско Вијеће Хашког трибунала позива на некакав непостојећи телефонски разговор Караџића и Мирослава Дероњића“, изјавио је Савчић и додао да ће ти докази и аргументи бити представљени Жалбеном вијећу Хашког трибунала.

Он је рекао да се првостепено Судско вијеће Хашког трибунала, такође, позива на улогу Миленка Каришика када је дошао у рејон Бајковице код пуковника Винка Пандуревића да види судбину свог заробљеног полицајца, а судско вијеће то приказује у потпуно другом свјетлу.

Када је ријеч о Сребреници, Савчић истиче да се од броја страдалих Бошњака морају одвојити убијени за који неко мора да одговара и погинули.

„Првостепено судско вијеће Хашког трибунала позива се и на посјету замјеника министра и вршиоца дужности министра Томислава Ковача кабинету предсједника“, рекао је Савчић, додајући да је ово само неколико детаља у вези са Сребреницом.

Он је навео да им је, након изрицања првостепене пресуде, Караџић рекао да Бошњаци данас морају да се опредијеле – да ли су за трајно непријатељство са Србима или за утврђивање истине о свему шта се десило и индивидуалне одговорности.

„Уколико Бошњаци инсистирају на томе да су Срби агресори и злочинци и да су за све одговорни, то је пут трајном непријатељству који је врло опасан и са којег нема повратка“, истакао је Савчић.

Он је рекао да Караџићева одбрана тачно зна шта треба да уради до жалбеног поступка, али да је за то неопходна финансијска подршка институција Републике Српске.

„Морамо људе у Караџићевој одбрани професионално запослити да раде овај посао и да им то буде основна и једина дјелатност. Само тако можемо успјети“, каже Савчић.

Шеф тима Караџићеве одбране Горан Петронијевић рекао је раније да ће одбрана у жалбеном поступку посебну пажњу посветити дијеловима пресуде који се тичу ратних догађаја у Сребреници и Сарајеву.

Караџић је 24. марта првостепеном пресудом Хашког трибунала осуђен на 40 година затвора.

   

Translate »