Сједница Предсједништва Борачке организације – Запошљавање је питање свих питања

У Бањој Луци је 30. јуна одржана шеста сједница Предсједништва БОРС-а. Била је то тематска сједница организована са циљем да се на њој детаљно расправља о запошљавању и здравственој заштити бораца, породица погинулих бораца и ратних војних инвалида, да се сагледају сви проблеми из ове двије области и да се предложе конретна ријешења за њихово превазилажење. С обзиром на послиједње дешавања везана за обиљежавање 20. годишњице сребреничких дешавања Предсједништво је, на приједлог Предсједника Предсједништва Душка Милетића, одлучило да дневни ред прошири са посебном тачком која ће се односити управо на ове догађаје.

Разматрајући проблем запошљавања демобилисаних бораца, породица погинулих бораца и ратних војних инвалида констатовано је да ово „питање свих питања“, односно да ће се његовим рјешавањем побољшати свеукупан положај борачке популације, односно да ће се повећати запосленост, повећати примања, обезбједити здравствено, пензионо осигурање и слично.

На крају расправе по овој тачки, у којој су учешће узели сви чланови Предсједништва, Предсједништво је усвојило закључке који су прослијеђени институцијама Републике Српске како би предузеле кораке за ријешавање нагомиланих проблема. Предсједништво је као најважније усвојило слиједеће закључке: захтјевају се измјене Закона о раду којима се уводи обавеза расписивања конкурса приликом запошљавања, као и доношење правилника о запошљавању у јавном сектору којим се предвиђа одређен број бодова по основу статуса за породице погинулих бораца, ратних војних инвалида и демобилисаних бораца. Предсједништво је такође донијело закључак да се надлежним институцијама упути захтјев за измјену постојећих закона како би се омогућило пријевремено пензионисање бораца који имају преко 55 година живота и 35 година стажа осигурања.

Предсједништво је предложило да се формира Фонд солидарности за запошљавање борачких категорија након завршетка прикупљања средстава у Фонд солидарности за поплављена подручја. Такође, усвојен је закључак да се од Владе Републике Српске тражи да изради привредни план развоја Републике Српске којим би се ријешио проблем незапослености борачких категорија, као и учешће представника БОРС-а у Радној групи за израду новог Закона о раду.  Сви предложени закључци усвојени су једногласно.

У расправи о здравственој заштити закључено је такође да и овдје постоје бројни проблеми и да се мора хитно започети са њиховим рјешавањем, те је с тим у вези донесени одређени закључци. Предсједник Предсједништва Душко Милетић је предложио да се од институција РС захтјева да се борцима ВРС који живе на простору ФБиХ омогући да болничка лијечења и теже оперативне захвате врше у болницама РС; да се бањско лијечење за њих обавља у бањама Републике Српске, да се формирају комисије за једнократне новчане помоћи и комисије за бањско лијечење на нивоу општина и градова у чијем саставу ће бити представници Борачке организације.

Предсједништво је подржало ове приједлоге и преточило их у закључке, али је такође донијело и закључке да се од надлежних институција и органа затражи да пронађу начине за адекватно лијечење затвореника у Казнено поправним заводима; да се обезбједи поштовање предности инвалидима и породицама погинулих бораца приликом обављања здравствених прегледа, као што то уосталом и закон налаже.

У вези са здравственом заштитом Предсједништво је донијело и закључке да се боловање ратних војних инвалида проузроковано послиједицама рањавања изједначи са повредом на раду, односно да током овог боловања инвалид прима пуну плату. Такође Предсједништво је донијело закључак по којем се од надлежног министарства тражи да пронађу начин осигурања за борачке категорије које имају преко 65 година живота, а које нису осигуране по неком од основа осигурања, као и закључак да се пронађу начини и могућности осигурања бораца који не могу остварити здравствену заштиту због неуплаћених доприноса од стране послодаваца. Сви ови закључци упућени су институцијама Републике Српске.

И у послиједњој тачки дневног реда – расправи о сребреничким дешавањима, повела се опширна расправа. Чланови Предсједништва изразили су незадовољство покушајем наметања Резолуције о Сребреници, ширењем мржње и нетолеранције према читавом српском народу и Републици Српској и уопште наметањем непостојеће одговорности и кривице српском народу.

По завршетку расправе у овој тачки дневног реда Предсједништво је усвојило закључке којима се осуђује покушај наметања британске резолуције Савјету безбједности као лажну и усмјерену на дестабилизацију политичких прилика у БиХ, резолуцијом се покушава оптужити српски народ за ратне сукобе у БиХ чиме се негирају жртве српског народа. Предсједништво је осудило пуштање на слободу Насера Орића од стране Суда и Тужилаштва БиХ и поред доказа и живих свједока о његовим злочинима у Сребреници. Борачка организација позивала је политичаре из Републике Српске да не учествују на комеморацији у Поточарима све док бошњачки политичари не признају српске жртве. Такође Борачка организација се залаже за откривање потпуне истине о догађајима у Сребреници и захтјева наставак рада комисије Републике Српске за истраживање ратних злочина.

Предсједник Предсједништва Душко Милетић рекао је да се покушајем наметања британског приједлога резолуције о Сребреници у Савјету безбједности УН српски народ осуђује и третира као главни кривац за догађаје у протеклом рату.

„Ми осуђујемо такав покушај усвајања резолуције, као што осуђујемо и рад Суда и Тужилаштва БиХ које је ослободило ратног команданта у Сребреници Насера Орића, за кога постоји документација о почињеним индивидуалним ратним злочинима у том периоду“, рекао је Милетић.pred. foto 1

   

Translate »