Предсједништво захтјева посебан статус за Борачку организацију

Дванаеста сједница Предсједништва Борачке организације Републике Српскe одржана је 01. новембра у Пелагићеву. Најважније теме на овој сједници Предсједништва, поред редовног разматрања реализације закључака са претходне сједнице, биле су размарање одлуке Скупштине БОРС-а о формирању „Института сабора српских бораца“,  доношење одлука о Пројекту економске подршке лицима са инвалидитетом, реализација пројекта „Борци за мале борце“, разматрање приједлога одлуке о измирењу дуга по основу кредитног задужења „Ветеран – СиМ“ Бијељина и информација о провођењу активности у вези додјеле постхумних одликовања у 2016. години.

Осим чланова Предсједништва сједници су присуствовали и гости и то начелник општине Пелагићево Симо Стакић, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, савјетник у овом министарству генерал Милан Торбица, као и руководство ОБО Пелагићево предвођено предсједником ове организације Јованом Ерлетићем.

Сједницу је отворио и водио предсједник Предсједништва Душко Милетић, а почела је минутом ћутње за све умрле и погинуле борце ВРС.

У првој тачки дневног реда – реализацији закључака са претходне сједнице предсједник Милетић је информисао чланове Предсједништва о реализацији закључака, читајући појединачно све закључке и извјештаје о њиховој реализацији.  Посебно је нагласио да је у Стратегију запошљавања Владе Републике Српске од девет захтјева Борачке организације уврштено њих осам. Једини захтјев који није уврштен јесте увођење обавезног расписивања конкурса приликом запошљавања. Међутим, нагласио је да ће БОРС и даље радити на том да конкурс постане законска обавеза приликом запошљавања.

О току иницијативе којом је Борачка организација Републике Српске тражила од институција да јој се утврди посебан статус, чланове Предсједништва информисао је предсједник БОРС-а генерал Миломир Савчић.

– Упутили смо допис предсједнику Народне скупштине са захтјевом за додјелу посебног статуса Борачкој организацији. То је први корак и такву процедуру предвиђа закон. У наведеном допису је речено да БОРС покрива читаву територију Републике Српске, да у свом саставу има више до 130.000 чланова, од чега 21 000 ратних војних инвалида, као и 15 000 чланова породица погинулих бораца. Предсједник Народне скупштине допис је упутио Влади Републике Српске јер је то слиједећи процедурални корак. Влада је овај захтјев разматрала на својој сједници и дала мишљење по нашем захтјеву. Влада је предложила да се захтјев БОРС-а размотри у Народној скупштини РС по редовној процедури, те је ово мишљење упућено Одбору за борачко-инвалидске у заштиту и Законодавном одбору Народне скупштине, који су сагласни са оваквом иницијативом и ово ће се питање разматрати у редовној процедури Народне скупштине – појаснио је у свом обраћању предсједник Савчић.

Додао је да мисли да ће ово бити тежишно питање у раду БОРС-а у наредном периоду и да се у овом питању мора истрајати.

– Уколико БОРС добије посебан статус то ће се одразити позитивно на наш рад –  казао је генерал Савчић током дискусије по овој тачки дневног реда.

Потом је отворена расправа по наведеном питању.

Милош Лазовић из Фоче, замјеник предсједника Предсједништва дискутовао је први.

–  Чини ми се да ово личи на Владино куповање времена јер све траје већ дуго. Мислим да у свим одлукама гдје не постоји јасан рок, то личи на куповање времена. Дали смо на Скупштини БОРС-а 21.06.2016. године рок Влади да се ријеши статус БОРС-а, али то није ријешено у року од 60 дана, али јесте ушло у процедуру. Мислим да би Влада требала рећи која је то кровна организација у овој области. Мислим да би требало дати рокове до када се треба ријешити овај статус – казао је Лазовић.

У расправи је учествовао и Радан Остојић из Бијељине.

– Ми смо ово питање на почетку овог мандата ставили као приоритет. Мандат нам истиче, а још нисмо наишли на разумјевање институција да се ово питање ријеши. Волио бих да добијем одговор иституција зашто је прекршен Закон и додјељен статус од посебног јавног интереса организацијама којима тај статус не припада. Због тога ми сада морамо тражити посебан статус за БОРС – нагласио је Остојић.

У расправу се укључио и Душан Дујковић из Петрова који је рекао да БОРС мора истрајати у свом захтјеву.

Своје мишљење изнио је и Горан Рогић члан Предсједништва из Бање Луке.

-Мислим да ми не можемо утицати на програм рада Народне скупштине и кад ће шта бити на дневном реду. Сви ми знамо зашто су друге организације добиле статус који имају, понављам да смо и ми сами једним дјелом криви јер смо требали бити упорнији. Требамо истрајати у добијању посебног статуса за Борачку организацију – казао је Рогић.

Након расправе по овој тачки дневног реда, у којој су учествовали и остали чланови Предсједништва, донесен је закључак којим се обавезује руководство БОРС-а да настави рад на активностима за добијање посебног статуса за Борачку организацију те да се истраје у овој иницијативи.

 

У наставку расправе по првој тачки дневног реда предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца БОРС-а Зоран Видић је упознао чланове Предсједништва са закључком овог Одбора у којем се тражи да се у Буџет Републике Српске за 2017. годину уврсте и средства за изградњу Централног споменика погинулим борцима Републике Српске, те да руководство БОРС-а обави разговор са министром  рада и борачко-инвалидске заштите са циљем да се средства за изградњу Споменика уврсте у Буџет Републике за наредну годину.

У расправи по овој теми Горан Рогић је рекао да се под хитно треба нешто урадити, да се коначно види да ли ће се у Бањој Луци градити Споменик за све погинуле борце или да Борачка организација Града Бања Лука почне изградњу Споменика погинулим борцима Бање Луке.

Помоћник министра Душко Милуновић укључио се у расправу по овом питању те је појаснио проблем изградње Централног споменика.

-Питање изградње Централног споменика је већ дуже вријеме проблем. Суштина је што се до сада никада нису могла обезбједити потребна средства. Споменик је могуће правити и у фазама, а стручњаци – пројектанти су рекли да је то могуће направити само у двије фазе. Предлажем или да се крене у изградњу по фазама, или да се направи један мањи споменик као привремено рјешење док се не сакупе средства или да се иде у препројектовање. Ја сам за то да се организује састанак са министром – казао је Милуновић.

Након расправе по овој теми закључено је да је неопходно да се обави разговор са министарстром рада и борачко-инвалидске заштите и види да ли постоје средства за изградњу Споменика. Уколико постоје, онда да се крене у изградњу по постојећем Пројекту, а уколико не постоје средства онда ће Предсједништво БОРС-а распорављати о наведеном питању и могућностима изградње Споменика, препројектовања и слично, те да се, ако је потребно, организује и тематска сједница Предсједништва о наведеном питању.

У расправи о институту Сабора српских бораца уводну ријеч дао је предсједник Милетић. Он је чланове Предсједнишва подсјетио да је Сабор начин остваривања борачких права када преговори или неки други облици борбе за борачка права не дају резултате.

Након краће расправе по овом питању донесена је одлука да се формира радна група која ће разрадити питање Сабора српских бораца, односно дефинисати надлежности, права и обавезе Сабора српских бораца. У радну групу су изабрани: предсједник Скупштине БОРС-а Миломир Савчић, предсједник Предсједништва Душко Милетић, предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца Зоран Видић, Одбора ратних војних инвалида Војин Гушић и члан Предсједништва БОРС-а Радован Рајлић.

У расправи о програмским активностима предсједник Предсједништва упознао је чланове са пројектима које тренутно проводи БОРС. Предсједништво је примило на знање ове информације и подржало је закључак Одбора ратних војних инвалида о расподјели 35 пакета инвалидним лицима у износу од 2.500 КМ по пакету. Наведне пакете Одбор ратних војних инвалида добио је кроз пројекат који расписује Фонд за професионалну рехабилитацију у запошљавање инвалида Републике Српске.

Предсједништво је подржало закључак Одбора ратних војних инвалида о расподјели средстава за 20 породица ратних војних инвалида са дјецом која су у стању социјалне потребе, или су дјеца са потешкоћама у развоју и хрончним обољењима у износима од 550 КМ за сваку породицу.

У расправи о измирењу дуга Борачке организације према фирми „Ветеран СиМ“ из Бијељине, предсједник Милетић је извјестио чланове Предсједништва да постоји намјера и одлука Владе да се БОРС-у помогне да измири вишегодишње дуговање према овом предузећу те је, након краће расправе, приједлог одлуке о измирењу дуга на основу помоћи средствима Владе РС једногласно усвојен.

Предсједиштво је прихватило и информацију о додјели постхумних одликовања за 2016. годину на иницијативу Борачке организације Републике Српске.

Такође Предсједништво је усвојило финансијске извјештаје о пословању Друштва за управљање ИФ „БОРС Инвест“ за прву половину 2016. године.

Предсједништо је такође прихватило информацију о заузетим ставовима Статутарне комисије а у вези функционисања појединих општинских и градских борачких организација.

Прије почетка сједнице делегација Борачке организације положила је вијенац на Споменик погинулим борцима Пелагићева.

   

Translate »