БОРС организовао састанак на тему тражења и идентификације несталих

Борачка организација Републике Српске организовала је 05. септембра у Бањој Луци састанак на тему тражења и идентификације несталих лица српске националности са циљем да се овај процес убрза те да породице несталих коначно могу достојанствено сахранити своје најмилије.

Како би састанак био ефикаснији на њега су позвани и представници институција које се баве овом проблематиком, па су се састанку, између осталог, одазвали министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, предсједник Одбора за борачко-инвалидску заштиту Народне скупштине Републике Српске Недељко Гламочак, директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић, директор Завода за судску медицину РС Жељко Каран, члан Управног одбора Института за нестала лица БиХ Петар Шикман, тужилац за ратне злочине Окружног јавног тужилаштва Бања Лука Игор Цимеша, као и чланови породица несталих бораца. Сједници су присуствовали и њеним радом руководили предсједник БОРС-а Миломир Савчић, предсједник Предсједништва БОРС-а Душко Милетић те предсједник Одбора породица погинулих и заробљених бораца Зоран Видић.

У конструктивној дискусији у коју се укључили сви учесници овог састанка поново су побројани и дефинисани проблеми који успоравају процес идентицфикације и тражења лица српске националности, а потом су донесени и закључци чија би реализација требала покренути овај процес.

Наглашено је да би проблем идентификације и тражење несталих из Републике Српске требало регулисати новим законским рјешењима, јер је тај процес у застоју још од 2008. године од када је надлежност за тражење несталих пренесена на Институт за нестала лица БиХ.

Речено је и да је тражење несталих од хуманог чина одавно прерасло у манипулацију посебно кад су у питању жртве из друга два народа. Још увијек се тражи 1.600 српских жртава, а више од 600 тијела која се налазе у спомен костурницама у Републици Српској, није идентификовано. Један од разлога због којих је процес закочен је и тај што су узорци крви и налази ДНК у власништву Међународне комисије за тражење несталих.

– Ми инсистирамо и то је један од закључака састанка, да даваоци крвних узорака, уколико је потребно, траже назад узорке од Међународне комисије и да онда идентификацију ради наш Институт, истакао је Миломир Савчић предсједник БОРС.

Предсједник Савчић је додао да Борачка организација сматра да се тужилаштвима Републике Српске мора омогућити да дају налоге за ексхумацију. Најављено је да ће се у читав процес укључити и институције Републике Српске.

– Ако је потребно доношење посебног закона или измјена прописа, Одбор борачко-инвалидске заштите Народне скупштине РС ће бити иницијатор тих измјена, поручио је Недељко Гламочак, предсједник овог Одбора у Народној скупштини РС.

Министар Миленко Савановић изјавио је да Институт за нестала лица БиХ од оснивања 2008. године до данас свој посао не ради како треба, те је предложио да Савјет министара као један од оснивача, треба преиспитати рад Института.

– Опструкције постоје и поред свих наших напора, и то ће трајати. Мислимо да невладине организације на нивоу Републике Српске, Влада Српске, Центар за истраживање рата морају ствар доводити до краја у смислу да се на простору Републике Српске идентификују сви нестали – казао је министар Савановић.

   

Translate »