Сједнице Предсједништва и одбора Борачке организације

Предсједништво Борачке организације Републике Српске одржало је 18. новембра у Бањој Луци тематску сједницу на којој се расправљало о најважнијим питањима и проблемима из области борачко-инвалидске заштите с циљем њиховог ријешавања како би се у што већој мјери и на што квалитетнији начин побољшао положај борачких категорија до краја 2019. и у 2020. години.

 Радом ове сједнице руководио је предсједник Предсједништва Горан Рогић, а сама сједница је почела минутом ћутње за погинуле и умрле борце Републике Српске. Осим чланова Предсједиштва сједници су присуствовали и гости – министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, помоћник министра за питање борачко-инвалидске заштите Радомир Граонић, предсједник Одбора за борачко-инвалидску заштиту Народне скупштине Републике Српске Маринко Драгишић, те предсједник Борачке организације Миломир Савчић.  

Дискусија о побољшању положаја бораца почела је анализом реализованих права побројаних у Меморандуму који су БОРС и Влада Републике Српске планирали потписати у 2018. години. Уводну ријеч дао је предсједник Савчић који је подсјетио да су одређена права и питања из Меморандума ријешена, али да постоје питања на којима се и даље треба радити.  

Рекао је да је Меморандумом планирано, али није реализовано питање посебног статуса за БОРС. Додао је да је проблем тражење и идентификација несталих лица.

– Велики проблем имамо и са незапосленим демобилисаним борцима, за њих морамо тражити ријешење. Што се тиче стамбеног збрињавања Влада је понудила нову Уредбу, по њој се ради и ријешава питање стамбеног збрињавања. Проблем је и питање лица осуђених и осумњичених по основу ратног злочина, али и ту се нешто ријешава. Проблем је што нема сталних извора финансирања, па помажемо колико можемо – рекао је Савчић.  

Предсједник Савчић је додао да су борци у протеклих годину дана изостављени из повећања давања  у односу на друге категорије становништва и популацију у Републици Српској.

– Немам дилеме да остале категорије становништва требају имати повећања и побољшање положаја, али то мора пратити и борачке категорије – завршио је Савчић.

Потом су услиједиле и дискусије чланова Предсједништва о Меморандуму те ставови и приједлози која то питања треба ријешавати у наредном периоду.  

Александар Савић из Вишеграда је рекао да треба прије свега радити на питању запошљавања незапослених демобилиснаих бораца.

-Ово је за мене круцијално питање. Мој проједлог је да видимо колики је то број бораца, колико радног стажа имају и како им можемо помоћи – рекао је Савић.  

Јован Ерлетић из Пелагићева је рекао да је велики проблем систем пензијско-инвалидског осигурања јер борци Републике Српске која су имали радни стаж у другим државама на примјер у Србији, немају одговарајућу пензију.

Жељко Лалић из Сокоца је рекао да би посебан статус БОРС-а ријешио много питања, али је додао да је мишљења да ће тај статус бити тешко добити.

Након што су и остали чланови Предсједништва изнијели своје мишљење о актуелним проблемима борачке популације Предсједништву се обратио министар Милуновић. Он је анализирао и побројао досадашње активности министарства проведене на побољшавању положаја борачке популације.

Рекао је да му је драго што је у послиједње вријеме препознато да треба пружити помоћ најугроженијима. Додао је да се на евиденцијама тренутно води да  је незапослено 9843 бораца Републике Српске.

– Врло важно би било да имамо социјалну карту свих њих, а БОРС је, због чињенице да има инфраструктуру у читавој РС у могућности да то уради. Видјели бисмо шта је којем појединцу најпотребније, да ли је то помоћ за пољопривредника или нешто слично и како бисмо му помогли. Морамо доћи до ових људи да видимо како стварно живе и да се опредјелимо на који начин им треба пружити помоћ – рекао је Милуновић.

Милуновић је додао да министарство стоји на располагању Борачкој организацији за сарадњу, те да нема никаквих препрека да се добро сарађује и учини све што је у заједничкој могућности како би се побољшала и унаприједила ова област.

 

По окончању министровог излагања закључена је ова тачка дневног реда те је на приједлог предсједника Предсједништва Горана Рогића Предсједништво усвојило слиједеће закључке –

 

Борачка организација тражи повећање личних и породичних инвлиднина у 2020. години у висини не мањој од 10%, са тенденциом да се у будућности настави њихов раст. БОРС такође тражи да Влада донесне одлуку да висина основице за обрачун годишњег борачког додатка буде 5 КМ по мјесецу проведеном у рату, умјесто садашњих 3,70 КМ.

Својим закључцима Борачка организација је затражила да Влада измјени Уредбу о борачком додатку како би било омогућено да сви незапослени борци 1. и 2. категорије остваре право на мјесечни борачки додатак без обзира на године живота. Такође Предсједништво је затражило да се наставити Акциони план запошљавања борачких категорија са акцентом запошљавања дјеце погинулих бораца.

 

У наставку рада Предсједништво је раправљало о обиљежавању значајних датума и пружању помоћи неколицини бораца који се налазе у стању социјалне потребе због чега су за помоћ се обратили Борачкој организацији, чиме је и завршена ова сједница Предсједништва.

 

 

 

 

Сједнице Одбора ратних војних инвалида и Одбора породица погинулих и заробљених бораца

 

Сједници Предсједништва Борачке организације претходиле су тематске сједнице Одбора ратних војних инвалида и Одбора породица погинулих и заробљених бораца на којима се расправљало о положају ових борачких категорија, те су предложене одређене мјере и донесени закључци са циљем унапређења њиховог положаја.

Тако је Одбор ратних војних инвалида на својој сједници усвојио закључак којим се тражи повећања инвалиднина, односно да коефицијент за израчунавање и исплату инвалиднина буде 0,80 просјечне плате у РС умјесто садашњег коефицијента 0,70 и да се тежи достизању коефицијента 1, односно да основица за обрачун инвалиднина буде просјечна плата у Републици Српској.

Одбор је донио закључак којим се тражи да се повећа број корисника из реда ратних војних инвалида који се упућују на бањску рехабилитацију и да се убрза процес стамбеног збрињавања.

 

На сједници Одбора породица погинулих бораца такође се расправљало о актуелним питањима ове популације са нагласком на запошљавању чланова породица погинулих бораца, тражењу несталих и стамбеном збрињавању.

Након расправе Одбор је усвојио закључак којим се тражи да породична инвалинина мора бити у висини просјечне пензије у Републици Српској и да се радовно усклађује са растом пензија.

 Другим закључком Одбор је затражио да се изједначе, по праву на накнаду о одликованом борцу, сви погинули борци без обзира којим одликовањем су одликовани.  

Такође Одбор је донио закључак којим се тражи да се настави Акциони план запошљавања дјеце погинулих бораца и да се повећају средстава за ову намјену.

На сједници су поменута и бројна друга питања која такође ријешавати, као што је питање тражења несталих, па ће се на ријешавању ових питања радити у наредном периоду.



   

Translate »