Сједница Скупштине Борачке организације Републике Српске

У Добоју је 25. октобра одржана сједница Скупштине Борачке организације Републике Српске, шеста сједница Скупштине по реду у овом скупштинском сазиву.

На сједници Скупштине су се нашла актуелна питања из области борачко-инвалидске заштите, функционисања Борачке организације, разматран је Извјештај о раду за 2017. и План рада за 2018. годину, те доношење одлуке о расписивању и провођењу избора у Борачкој организацији.

Скупштини је присуствовало 97 делегата, а сједница је почела интонирањем химне „Боже правде“, те минутим ћутње којом је одата почаст за све погинуле и умрле борце Војске и Полиције Републике Српске.

Након што је предсједник Скупштине генерал Миломир Савчић отворио сједницу прешло се на расправу по тачкама дневног реда. Пошто су делегати једногласно усвојили извод из записника са сједнице одржане у јуну 2017. године у Бијељини, Скупштини се обратио предсједник Борачке организације генерал Савчић који је чланове Скупштине информисао о кључним питањима из живота и рада БОРС-а.

  • Врло често је било покушаја да се БОРС сврста у политичке таборе, да се веже за дневно политичке ствари. Вјерујем да је успјех и једна од кључних ствари које смо успјели у претходном периoду – да се држимо изван тих дневно-политичких ствари и сукоба. У међувремену су се појавиле бројне организације у овој области, али не видим да оне раде у интересу бораца, него свом личном интересу или интересу неколико појединаца. Често смо били на удару таквих организација – рекао је Савчић.

Истовремено предсједник Савчић је предложио да Борачка организација тражи да Народна скупштина РС до половине 2019. године донесе Закон о удружењима и Фондацијама који би дефинисао статус БОРС-а. Уколико се то не деси, предложио је да се Борачка организација на слиједећој сједнци своје Скупштине одрекне се постојећег статуса.

Савчић је додао да је стамбено збрињавање и даље проблем, иако је постојало обећања да ће се нова Уредба о стамбеном збрињавању донијети до краја 2015. године.

У свом обраћању такођ је казао да је БОРС настојао да ријеши проблем примања бораца старијих од 65 година који немају услове за пензију и да су из овог примања изузета само она лица која су остварила пензију на било који начин.

Рекао је да остаје низ питања која нису ријешена, која су и даље отворена, као што је питање запошљавања бораца. Додао је да су проблем и бројне оптужбе против лица која се доводе у везу са наводним дјелима ратног злочина.

Казао је да БОРС треба изразити незадовољство што није потписан Меморандум између Владе Српске и Борачке организације и да ће се инсистирати на потписивању Меморандума.

Након излагања председника Савчића на ред је дошла тачка дневног реда у којој се расправљало о Извјештају о раду Борачке организације за 2017. годину. Након што се за дискусију јавило више делегата који су дали своје мишљење о раду БОРС у 2017. години, изнијевши при том и одређене примједбе на рад у томе периоду, приступило се гласању те је поменути Извјештај усвојен већином гласова. Исто је учињено и са Финансијским извјештајем БОРС-а за 2017. годину.

Потом се на дневном реду нашао Програм рада Скупштине Борачке организације за 2018. годину који је након разматрања и дискусије делегата усвoјен већином гласова. Након разматрања усвојен је и Финансијски план БОРС-а за 2018. годину. У оквиру Финансијског плана је донесена одлука да БОРС обезбједи средства, у виду помоћи, општинским борачким организацијама које немају довољно средстава за нормалан рад. О висини средстава која би се додјељивала, у складу са овом одлуком, старало би се Предсједништво БОРС-а.

Једна од важних одлука донесених на Скупштини у Добоју била је одлука о расписивању и провођењу избора у Борачкој организацији.

Скупштина је одлучила да избори крећу од нивоа мјесних одбора, који треба да се заврше до краја марта. Послије тога су врше се избори у општинским и градским борачким организацијама. На крају, најдаље до краја јуна 2019. године, слиједе избори на нивоу Борачке организације Републике Српске.

Скупштина у Добоју разматрала је и пријем у чланство Удружења породица погинулих бораца РС из Брчког и Удружења ратних војних инвалида из Брчког, те их је примила у своје чланство. Ова два удружења су уствари Одбор породица погинулих и заробљених бораца и Одбор РВИ Борачке организације Брчко, те ће убудуће ова два удружења уз Борачку организацију Брчко Дистрикта (која званично носи назив – Удружење ветерана БОРС-а Брчко) убудуће бирати по једног члана у Скупштину БОРС-а.

Након овога прешло се на расправу о текућим питањима, те је у оквиру ове тачке неколико делегата изнијело проблеме са којима се суочавају борачке категорије, а прије свега су у питању проблеми који имају при запошљавању борци и њихове породице.

Како је Скупштина током свог рада формирала и Комисију за израду закључака, чији је задатак био да обједини све приједлоге изнесене на Скупштини, по окончању свих расправа и исцрпљивању дневног реда, Комисија је делегатима изнијела приједлог закључака. Након тога су делегати гласали и усвојили закључке чиме је окончана Шеста сједница Скупштине Борачке организације.

Иначе, прије почетка Сједнице организован је пријем за руководство Борачке организације код градоначелника Добоја, а након тога су делегације Борачке организације, Трећег Република Српска пука и Градске управе Града Добоја положиле вијенце у Спомен соби погинулих бораца Добоја.

Осим делеагата сједници Скупштини су присутвовали и гости – командант Трећег пјeшадијског Република Српска пука Милан Радојчић, замјеник градоначелника Добоја Дејан Старчевић, као и Рада Кела из министарства рада и борачко-инвалидске заштите.

Закључци Скупштине БОРС-а

  1. Борачка организација захтјева доношење новог Закона о удружењима и фондацијама по хитној процедури којим би био регулисан тражени статус БОРС;
  2. Борачка организација изражава незадовољство поступцима Владе РС о додјели помоћи различитим категоријама друшта при чему је борачка популација изостављена, а посебно незапосленим демобилисаним борцима.
  3. За БОРС је неприхватљиво кашњење новчаних накнада борачким категоријама по основу одликовања и годишњег борачког додатка, те тражимо приоритетну исплату истих;
  4. Одлуку о накнади за борце са 65 година живота, а који немају 15 година стажа уврстити у нови Закон о ПИО.
  5. Борачка организација изражава незадовољство односом свих нивоа власти према осумњиченима, окривљенима и осуђеним за наводне ратне злочине, те тражи од свих нивоа власти већу бригу за ову категорију друштва.
  6. Борачка организација изражава незадовољство неиспоштованим договором за потписивање Меморандума о сарадњи Владе РС и БОРС-а, те тражи да се у најкраћем року приступи потписивању истог;
  7. Борачка организација тражи коначно доношење Уредбе о наставку програма стамбеног збрињавања и сматра недопустивим било какво одлагање.

Нови чланови Скупштине

На самом почетку рада сједнице чланови Скупштине су, по приједлогу Верификационе комисије гласали за замјену чланова из изборних јединица 2 (регија Стара Херцеговина) и 11 (регија Мркоњић Град) Борачке организације. На приједлог Борачке оргнизације Фоча дужности члана Скупштине разријешен Милош Лазовић а умјесто њега члан Скупштине из ове Изборне јединице постао је Симо Мојовић, док је умјесто Милорада Бодроже из Источног Дрвара за члана Скупштине именован Миладин Бојић, такође из Источног Дрвара.   Истовремено је за члана Предсједништва БОРС-а именован Слободан Перендија који ће у Предсједништву представљати регију Стара Херцеговина те је на овом мјесту замјенио досадашњег члана Предсједништва из ове регије Милоша Лазовића.

   

Translate »