ПРЕДСЈЕДНИК ОДБОРА РВИ ВОЈО ГУШИЋ НА САСТАНКУ О ПРАВИМА ИНВАЛИДА

Предсједник Одбора ратних војних инвалида Борачке организације РС Војо Гушић присуствовао је 19. марта у министарству рада и борачко-инвалидске заштите РС састанку који је одржан на иницијативу Удружења ампутираца Српске а чија је тема било   побољшање здравствене заштите ратних војних инвалида.

Иначе, на састанак су позвана сва удружења која окупљају ратне војне инвалиде, међу њима наравно и Одбор РВИ БОРС-а који је дјелује и има своје одборе у све 63 општине и града Републике Српске, а који такође заступа и све категорије ратних војних инвалида. Одбор РВИ представља далеко највећи број ратних војних инвалида што је Гушић и  нагласио на самом почетку сједнице.

Како је тема била Правилник о ортопедским помагалима и његова измјена, на састанак су позвани и представници Фонда здравственог осигурања РС, министарства правде РС, Савеза удружења РВИ РС као и Милован Марковић представник параплегичара који су уједно и колективни чланови Одбора РВИ БОРС-а.

Главна тема, поред многих проблема, здравствене заштите и слично била су ипак ортопедска помагала. Све организације које су присуствовале састанку су имале јединствен став око тога да инвалиди већ дужи период користе лоша ортопедска помагала, да је Фонд здравства са свим правилницима које је доносио од 2009. године до данас ускраћивао права инвалида.

Основни захтјев око којег су све организације биле јединствене био је да се поједностави процедура за додјелу ортопедских помагала и набавке налога за њих.

– Да бисмо дошли до ортопедских помагла, колица или слично, ми морамо да идемо у клиничке центре, ми из мањих мјеста морамо ићи до физијатра и ортопеда па то онда иде на првостепену комисију, она понекад одбије наше захтјеве па морамо ићи на другостепену комисију, све је то и психичко и физичко малтретирање ратног војног инвалида и желимо да се поједностави та процедура. О свим инвалидима постоје подаци ко шта користи, кад је узео помагало и слично. Зна се квалитет ортопедског помагала, рок трајања и слично. Имају базу података и могу након истека рока помагала да издају ново. Односно ми сад тражимо да нам за то дају новчана средства, а ми ћемо бирати на тржишту код ортопедских кућа гдје ћемо шта купити и по којим условима. По неким подацима, а ми ћемо то доставити Фонду здравства до детаља разрађено, то би појефтинило и убрзало процедуру и инвалидима и Фонду здравства. Желимо да се цијене тих протеза и помагала повећају да бисмо могли ностити оно што је прављено по свјетским стандардима јер смо то и заслужили јер смо створили  Републику Српску – казао је Гушић. Он је рекао да у РС има укупно 1196 ампутираца и око стотину параплегичара и да би се овакви њихови захтјеви могли финансирати. Он је такође додао да је на састанку изнесен захтјев да се наведене процедуре пренесу са Фонда здравственог осигурања Републике Српске на министарство рада и борачко-инвалидске заштите, као што је послије рата и било.

– Такође, ја сам једини истакао проблем РВИ који су у казнено-поправним заводима на одслужењима казни, највише их се налази у Туњицама и Фочи, већином су и неправедно осуђени а имају и здравствених проблема. Њих неколико се обратило БОРС-у и нашем Одбору РВИ за заштиту права из области здравствене заштите. Утврдили смо да имамо 27 ратних војних инвалида у Туњицама и Фочи, а ми још ове податке истражујемо и видјећемо колико још има РВИ у Зеници и у Источном Сарајеву. Међу њима имамо и једног параплегичара, имамо једног ампутирца, имао и друге који користе ортопедске ципеле и слично. Истражићемо да ли имамо и других инвалида, желим да сакупимо комплетан број да бисмо их заштитили, јер они 6 мјесеци послије пресуде престају бити штићеници Фонда здравственог осигурања РС, губе то право, а онда је Министарство правде дужно да Законом о извршењу кривичних санкција, члан 97 који говори о здравственој заштити, да им обезбједи здравствену заштиту. На ову сугестију представница Министарства правде је рекла да је спремна да закаже састанак са представницим БОРС-а око проблема свих затвореника, а посебно РВИ који служе казне у казнено-поправним заводима, те ћемо имати са њима радну сједницу јер желимо да заштитимо њихова права и наше људе, јер по свим конвенцијама ми имамо право тражити за те људе, а нарочито ампутирце и параплегичаре који сви имају отежано кретање, да имају адекватан смјештај, купатило, да су смјештени на нижим спратовима, да имају приступне рампе и слично. Ми штитимо своје људе који су на одслужењу и сматрамо да они имају право да казне служе у мјестима ближим мјесту свог прабивалишта да их родбина може обићи и о томе ће се говорити на тематској сједници – казао је Гушић.

   

Translate »