Парастос за борце страдале у Жепи

Служењем парастоса код Спомен-обиљежја у Жепи код Рогатице 04. јуна ове године је обиљежено 26 година од страдања 45 припадника Војске Републике Српске које су припадници муслиманских снага напали из засједе на овом мјесту и мучки убили.

Помену у Жепи присуствовао је предсједник Борачке организације Републике Српске генерал Миломир Савчић предсједник Борачке организације Сарајевско-романијске регије Жељко Лалић, представници борачких организација из Рогатице, Хан Пијеска, Источног Старог Града и Пала, као и народни посланик Мирослав Брчкало, градоначелник Источног Сарајева Ненад Вуковић, начелник општине Пале Бошко Југовић, породице погинулих бораца и броји саборци.

Жепа – сјећање

Предсједник Савчић подсјетио је да је ово био један од планираних, подмуклих и мучких напада на колону Војске Републике Српске који се десио прије 26 година.

„Постојао је договор са муслиманским снагама да колона прође и однесе потребне намирнице војницима који су обезбјеђивали радио-релејни објекат на брду Зловрх. То се није десило, муслиманске снаге су на подмукао начин извршиле напад у којем је погинуло 45 српских бораца“, рекао је Савчић новинарима, након данашњег обиљежавања.

Он је истакао да је то био велики шок да у једном дану на малој територији страда толико војника, додавши да је жеља муслиманских снага била да се тим губицима покаже Србима да се не могу бранити и да требају одустати од борбе за слободу.

„То нас није поколебало већ нам је дало снагу да се боримо. Упркос 4. јуну који се десио, и даље смо били толерантни и стрпљиви према муслиманским снагама док нису пети пут напали незаштићена српска села и убили непокретног човјека“, нагласио је Савчић и додао да је тада било јесно да се то не може трпјети и српски борци су предузели војну акцију у августу 1992. године и пружили заштиту Србима на подручју Жепе.

Истичући да је борба на простору Жепе завршена у јулу 1995. године, Савчић је рекао да је, што се тиче Срба војног руководства на челу са генералом Ратком Младићем, муслиманско становништво могло да живи у миру наредних 500 година.

У овом масакру углавном су страдали борци са Пала. Међу погинулим су и три српска борца из општине Источни Стари Град којим је постављена спомен-плоча.

   

Translate »