Обраћање предсједника Предсједништва БОРС-а Александра Савића на посебној сједници Народне скупштини о стању у области борачко-инвалидске заштите

Поштована предсједнице Републике Српске, 

Поштовани предсједниче Народне скупштине,

Поштовани предсједниче Владе Републике Српске,

Поштовани народни посланици и поштовани министри у Влади РС

ДАМЕ И ГОСПОДО

 

ПОЗДРАВЉАМ ВАС У ИМЕ БОРАЧКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ И У СВОЈЕ ИМЕ.

Прије свега желим да поздравим одлуку Народне скупштине Републике Српске да организује посебну сједницу Скупштине на овако значајну тему као што је – стање у области борачко-инвалидске заштите. Драго ми је што  се на овакав начин у највишем закондованом дому Републике Српске расправља о стању у области борачко-инвалидске заштите. Али ми је и помало жао што од завшетка рата до данас није било више оваквих  сједница иако је било инцијатива од стране Борачке организације, а вјерујем и појединих других организација.

Мислимо да је оваква сједница потребна и корисна и да је требало од краја рата одржавати бар једну сједницу у  години која третира проблеме у области борачко-инвалидске заштите .

На почетку желим рећи да ми Вас не сматрамо никог опозицијом. Не прихватамо Вас  ни као позицију ни опозицију, лијеве или десне, како та подјела већ постоји у политици. За нас постоји само центар у којем је Република Српска. Борачка организација се такође налази у том центру и вјерујем да ће данашње расправе ићи у том правцу.

Борачка организација Републике Српске и борци требају да имају посебну пажњу. Борачкој организацији и борачкој популацији,призната су одређена права  али сходно ратним заслугама постоји још питања и проблема које треба ријешити.

Једно од најзначајних је давање посебног статуса Борачкој оргнизацији што је назначено у Меморандуму о сарадњи са владом Републике Српске као најзначајнија. У Статуту Борачке организације у члану 4.стоји да је Борачка организација организација од јавног интереса а призанаћете и сами да Борачка организација према последњим евиденцијама стручне службе Борс-а окупља 84% бораца изашлих из Отаџбинског рата.

Морам нагласити да нам тренутна ситуација у свијету не иде уприлог. Ово је тренутак великих напетости и промјена за читав свијет, посебно Европу, од чега није изузета ни Република Српска.

Зато данас треба тражити најбоља и најкориснија  ријешења,  а то су она која  ће дођи без великих полемика а у духу  толеранције и договора,што ће бити велико охрабрење за наш народ и Борачку организацију.

За Републику Српску у Отаџбинском рату   дато је  много младих  живота,  и ратних војних инвалида који су дали дијелове тијела . Много је неријешених питања остало пред вама поштовани посланици. Наша је жеља да Република Српска има народне посланике који ће предлагати и усвајати оно што је најкорисније данас и на овој сједници за Борачку организацију и све борце Републике Српске.

Па у вези са тим Борачка организација је конкретизовала и одређене закључке како би се материјални статус бораца значајно поправио а тиме се опет враћамо на прву тачку нашег Меморандума која говори о давању посебног статуса за Борачку организацију.Такође значајно је истаћи и незаобићи чињеницу да још увијек  1034 дјеце Породица Погинулиг Бораца  немају запослење.

Борачки додатак би требао да износи 5КМ за сваки мјесец проведен у зони борбених дејстава-накнаде и инвалиднине за породице погинулих бораца и ратне војне инвалиде требало би да буде 80% ако је према најновијим показатељима 635.38 КМ  основица.

Наш приједлог би био да борци са навршени 60 до 65  година без запослења добивају минималну пензију по критеријумима Јавног позива,што се односи и за борци преко 65 година без икаквих примања.

Борцима који се налазе у процесима суђења пред Судом БиХ и Републике Српске  за ратне злочине омогућити накнаду трошкова у току судског процеса до доношења правоснажне пресуде.

Наставити стамбено збрињавање Ратних војних инвалида од 4 до 10 категорије као и бораца Отаџбинског рата који нису стамбено збринути.

 Све што је до сада урађено од стране Владе  било је и у договору са Борачком организацијом. Било је различитих мишљења,различитих сугестија са обе стране  али мислим да смо били на добром путу да  приближимо  ставове и да у будућим преговорима са Владом и Ресорним министарством имамо партнерске односе.

Пошто се у послиједње вријеме често помиње да је одређене пропусте у области борачко-инвалидске заштите направила Борачка организација, желим ради јавности и истине, подсјетити да је Борачка организција само невладина организација, додуше највећа у Републици Српској и БиХ, али организација која нема могућност и снагу доношења обавезујућих аката за борачку популацију. То се односи и на категоризацију бораца која се често помиње и у којој Борачка организација само даје своје необавезујуће мишљење.

Да ли је могло боље, сигурно да јесте.

Али желим ради јавности подсјетити да је управо на иницијативу Борачке организације борачки додатак први пут уведен 2007. године. (до данас је по овој основи исплаћено око 630 милиона марака).У сарадњи са институцијама Републике Српске 2011. године омогућен је откуп стонова ратним војним инвалидима и породицама погиулих који су исте добиле кроз програм стамбеног збрињавања.

На иницијативу Бoрачке организације, али и других организација у овој области, од 2018. године је омогућено ампутирцима и параплегичарима да право на ортопедска помагала остваре у виду новчаних средстава. На иницијативу Борачке организације Влада Републике Српске је 2018. године донијела одлуку о унапређењу материјалног положаја бораца са навршених 65 година кроз мјесечно примање.То су борци који су са ратним стажом у двоструком трајању сада имају право на пензију, а нису могли остварити ово право на други начин.

Влада Републике Српске донијела је Одлуку о материјалном обезбјеђењу бораца са тешким инвалидитетом.Сваке године на иницијативу Борачке организације одликује се један број погинулих неодликованих бораца Медаљом заслуга за народ, која породици носи и одређену принадлежност. Од 2015. године до данас постхумно је одликовано, на иницијативу БОРС-а 1349 погинулих бораца.

Иницијативом Борачке организације 2007. године је усвојена Уредба о стамбеном збрињавању породица погинулих бораца и ратних војиних инвалида од  1до 4 категорије, а почетком 2008. године потписан је протокол БОРС-а  и  Владе о стамбеном збрињавању 5.606 корисника. На иницијативу Борачке организације, Република Српска је почела обиљежавати значајне датуме из протеклог Одбрамбено-отаџбинског рата.  Велики број чланова породица погинулих бораца и ратних војних инвалида кроз сарадњу БОРС-а и Владе, одлази  на бањску рехабилтиацију широм Републике Српске, док су дјеца наших бораца одлазила по овом основу на црногорско приморје. Уредбом Владе  а на иницијативу БОРСа )9500 бораца је добило једнократну помоћ а након тога редован мјесечни борачки додатак.Такође и 1028 бораца са мјестом боравка у Федерацији добили су редовни мјесечни борачки додатак. Проведене су и бројне друге активости које немамо времена овдје поменути, али на које смо поносни.

Желим нагласити још једну чињеницу која се често помиње, а мислим да је погрешна, а то је да Република Српска има преко 200.000 категорисаних бораца и да је за то крива Борачка организација. Поштована господо, ово није тачно. Ако знамо да је у рату погинуло више од 23 000 бораца Републике Српске, онда знамо да су њихове ратне јединице морале бити попуњене са нових 23 000 бораца. Ако је рањено преко 30 000 бораца током рата, а јесте, и ако једна трећина није била способна да се због ратних послиједица врати у ратне јединице, то онда значи да је из строја по основу рањавања избачено 10 000 људи и њих су морали замјенити нови борци. Дакле само на основу погибије и рањавања кроз Војску Републике Српске је морало проћи готово 70.000 бораца. То су болни, али неумољиви ратни бројеви. Вјерујем да нам је свима јасно зашто је кроз Војску и Полицију Републике Српске прошло више од 200 000 бораца и да је тај број објективан.

Данас су у најтежем положају управо они борци који су имали срећу да кроз рат прођу живи и без рањавања. Ови борци морају бити приоритет бриге Републике Српске у наредном периоду.

Мора се прије свега пронаћи начин да се повећа борачки додатак, а Борачка организација је тражила једним од закључака својих органа да то буде 5 марака за сваки мјесец проведен у рату. Овим људима се мора обезбиједити или запослење или адекватна накнада за вријеме док су незапослени. То мора бити приоритет нашег рада и институција Републике Српске. Наравно нећемо заборавити ни породице погинулих бораца, ни ратне војне инвалиде и права која њима припадају.

Намјера Борачке организације је да са Владом Републике Српске потпише Мемрандум којим би се унаприједио положај свих борачких категорија, али и Борачке организације. Прва тачка Меморандума која је и најзначајнија а односи се на додјељивање посебног-издвојеног статуса Борачкој организацији припада, а уз уважавање свих других организација, вјерујем да из горе наведених разлога БОРС то заслужује.

 

Вјерујем да је данашња посебна сједница Народне скупштине наставак започетог   процеса у побољшању материјалног положаја борачких категорија. Народна скупштина , Влада Републике Српске и све институције Републике помоћи ће породицама погинулих бораца, ратним војним инвалидима и борцима да добију мјесто које у друштву заслужују.

Поштовани Народни посланици хвала Вам на времену који сте одвојили за Борачку организацију и њихов статус ,надамо се да ће доћи до побољшања материјалног статуса борачких категорија .

Будите на висини задатка као што су били и ваше колеге прије 30 година који су сложно доносили велике одлуке за свој народ и своју војску .

 

Хвала



   

Translate »