Обиљежена 100. годишњица смрти Гаврила Принципа

У Босанском Грахову, родном мјесту Гаврила Принципа, 29. априла је обиљежено 100 година од његове смрти.

Тим поводом у Храму Светих апостола Петра и Павла Свету архијерејску литургију служио је Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Сергије, а потом су положени вијенци на спомен-обиљежје, организован је обилазак гробова родитеља Гаврила Принципа и Принципове родне куће.

Одавању почасти Гаврилу Принципу и подсјећању на његов херојски чин присуствовао је и предсједник  Борачке организације генерал Миломир Савчић.

Предсједник Борачке организације генерал Савчић рекао је да се у протеклом времену покушавала промијенити историја, па су Принципа проглашавали терористом.

Савчић је истакао да Принципа највише покушавају да запоставе у Сарајеву одакле је и кренуо да се бори за слободу.

Казао је да је и у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату вођена на овом подручју велика борба за слободу српског народа, у којој је и сам учествовао, да је значајан допринос у овој борби дала и Граховска бригада ВРС, али и да поред свих напора Грахово није успјело остати у Републици Српској.

Савчић је подсјетио да Република Српска и Србија треба да улажу у општине у Федерацији БиХ гдје живе српски повратници. „Ово је српска земља, гдје треба да живе Срби“, истакао је Савчић, након полагања вијенаца.

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске Младен Иванић изјавио је да се у Грахову обиљежава стотину година од смрти Гаврила Принципа, храброг младића који је заједно са осталим члановима „Младе Босне“ био вођен идејом истине и слободе.

Иванић је истакао да је рат деведесетих година био само наставак претходних ратова.

„Ово подручје припада Србима и треба да буде враћено Србима“, рекао је Иванић на обиљежавању годишњице смрти Гаврила Принципа.

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић је у свом обраћању казао да је Гаврило Принцип био национално освијештен и није трпио терор, па је извршио атентат на окупатора.

Савановић је додао да су припадници „Младе Босне“ страдали за правду, истину и слободу, у чему је њихова величина и због чега су добили улогу у историји.

Он је навео да су Срби са овог подручја у Федерацији БиХ у протеклом рату учествовали у стварању Републике Српске и дали велике жртве због чега и Република Српска и Србија имају одговорност према Србима који живе на простору Федерацији БиХ.

„Влада Републике Српске ће у наредном периоду направити ангажман у економском смислу да би помогла Србима у ФБиХ“, рекао је Савановић.

Вијенце на спомен-обиљежје у Босанском Грахову положили су, поред предсједника Савчића и српски члан Предсједништва БиХ Младен Иванић, конзул Србије у Мостару Марија Бакоч, предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта, представници Покрајинске владе Војводине, Борачке организације Босанско Грахово, начелници општина Источни Дрвар Милка Иванковић, Гламоч Небојша Радивојша, те Босанског Грахова Душко Радун.
Гаврило Принцип је на Видовдан, 28. јуна 1914. године, у Сарајеву пуцао на аустроуграског престолонасљедника Франца Фердинанда.

Чланови „Младе Босне“ извршили су атентат у знак протеста против аустроугарске окупаторске политике и тежње већинског српског народа за ослобођењем и уједињењем.

Због атентата на Фердинанда, 12. октобра 1914. године пред суд је изведено 25 младих људи.

Од шест атентатора, њих пет је било млађе од 21 године, што их је, према тадашњем закону, чинило малољетним. Осуђени су 29. октобра на дугогодишње затворске казне и смрт вјешањем.

У вријеме кад се догодио атентат, Гаврило Принцип је био сувише млад за смртну казну, па је осуђен на двадесет година затвора, гдје је био изложен страшним мучењима.

Казну је служио у чешком Tерезину, гдје је и умро 28. априла 1918. године.

   

Translate »