Oбиљежен Дан одбране Сарајевско – романијске регије

У организацији Одбора за његовање традиције ослободилачих ратова Владе Републике Српске у Палама је 16. јуна обиљежена годишњица Одбране сарајевско-романијске регије у знaк сјећања на јун 1995. године када су снаге Војске Републике Српске зауставиле жестоку непријатељску офанзиву усмјерену на ово подручје. 

Обиљежавање је почело служењем парастоса у храму Успења Пресвете Богородице, настављено поменом и полагањем вијенаца на Централном спомен – обиљежју страдалим борцима у протеклом Одбрамбено – отаџбинском рату, као и пригодним умјетничким програмом на Студентском тргу.

Вијенце су положили предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић и изасланик српског члана Предсједништва БиХ Бошко Томић, док су почаст страдалим јунацима полагање цвијећа одале бројне делегације као и предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић.

Такође, почаст погинулим борцима одали су и делегација Народне скупштине Српске, српски представници у заједничким институцијама, руководство локалних заједница, представници организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата, те Трећег пјешадијског Република Српска пука.

Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић рекао је да ће Српска увијек бити захвална борцима који су своје животе положили за њено стварање и одбрану, те додао да ће овај датум бити обиљежаван сваке године у другој општини града Источно Сарајево.

„Нажалост, послије Дејтона, Срби који су готово пет година стрпљиво и храбро бранили своју очевину, своје огњиште и своју породицу, морали су да иду у егзодус и да, условно речено, мирно предају оно што им непријатељ није могао одузети у рату. Желим да се, прије свега, захвалим тим људима, те породицама погинулих којих је на овоме простору Сарајевско – романијске регије било преко 4.200, они су дали највећи допринос за одбрану овога дијела и стварању Српске “, истакао је премијер Вишковић.

Предсједник Борачке организације Републике Српске генерал Миломир Савчић рекао је да је одбрана Сарајевско – романијске регије јуначки подвиг епских размјера, те да је неопходно да историчари сакупе сву постојећу документацију и на тај начин оповргну неистине које упућује федерално Сарајево.

„Оно што ме посебно забрињава, јесте чињеница да се отварају и тужилачке истраге против Срба, а сада и за нападе на Сарајево. Они тврде да је сваки метак, који је испаљен са српских положаја, био метак снајперисте и да је био усмјерен на наношење губитака или убиства цивила и дјеце. Међутим, истина је потпуно другачија. Ја сам радио на том предмету и успио сам да докажем, искључиво користећи муслиманске документе, ниједан једини српски документ нисам користио, које су све установе и објекти били запосједнути од стране муслиманских снага. Готово да немате објекта, зграде, стана који није запосједнут. Дакле, све што је запосједнуто војним снагама, то је војни циљ и ту нема никакве дилеме. Ово је прилика да пошаљем поруку, прије свега борцима, историчарима, да се морамо позабавити овим, не само Сарајевом, морамо оспорити лажи које се пласирају из федералног дијела Сарајева. Држава која жели да буде држава мора бити заснована на истини, држава која је заснована на лажима нема будућност и не може опстати“, додао је генерал Савчић.

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да се на данашњи дан слави опстанак Срба на овоме подручју, а опстанак и одбрана су допринијели стварању Републике Српске и стварању српског, односно Источног Сарајева и његових локалних заједница.

Начелник општине Пале Бошко Југовић рекао је да је Општина почаствована што је изабрана да буде домаћин овога битног догађаја, те додао да страдање Срба Сарајевско – романијске регије треба да буде порука будућим генерацијама да храбро корачају кроз будућност у Српској.

На простору Сарајевско – романијске регије у протеклом Одбрамбено – отаџбинском рату погинуло је 4.156 бораца Војске Републике Српске, док је рањено више од 10.000.

Сарајевско-романијски корпус током рата имао је од 15.000 до 18.000 бораца.

Српске јединице сачувале су територију у Сарајевско-романијској регији, а потписивањем Дејтонског споразума, Срби су морали да напусте општине Илијаш, Вогошћа, Грбавица, Илиџа, Рајловац и Хаџићи.

Као симбол отпора, на овом простору изграђен је манастир Свети Георгије на Равној Романији, гдје се у Спомен-цркви налази више од 4.000 уклесаних имена бораца погинулих у обрани ове регије.



   

Translate »