Обиљежен Дан одбране Сарајевско-романијске регије

Полагањем вијенаца на војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик и парастосом у Манастиру Светог Георгија на Равној Романији обиљежен је, 16. јуна – Дан одбране Сарајевско-романијске регије у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Обиљежавању су присуствовале бројне делегације општинских и градских борачких организација као и предсједник БОРС-а Миломир Савчић који је положио вијенац и одао пошту погинулим српским борцима.

На српском Војничком гробљу на Сокоцу сахрањено је 968 бораца Војске Републике Српске, чији су посмртни остаци пренесени из општина које су након потписивања Дејтонског споразума припале Федерацији БиХ.

Из Одбора Владе Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, који је организатор обиљежавања, подсјетили су да су у току Одбрамбено-отаџбинског рата на простор Сарајевско-романијске регије снаге Армије БиХ извеле велики број снажних офанзива.

У биткама је погинуло 4.000 бораца Сарајевско-романијског корпуса Војске Републике Српске, који је иначе имао 18.000 до 20.000 бораца, што довољно говори о тежини борби вођених на овом простору.

У првој половини јуна 1995. године Армија БиХ извела је посљедњу и највећу офанзиву. Иако нападнути истовремено на цијелом простору Сарајевско-романијске регије, борци Војске Републике Српске пружили су херојски отпор и осујетили посљедњи покушај пресијецања територије Републике Српске.

Као симбол отпора на овом простору изграђен је Манастир Светог Георгија на Равној Романији, гдје се у Спомен-цркви налази 4.000 уклесаних имена бораца погинулих у обрани ове регије.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је веома важно обиљежавати све значајне датуме из српске историје, јер будућност припада онима који се најдуже и најдубље сјећају прошлости.

– На овом, као и на многим другим мјестима широм Српске, окупљамо се да би изразили своју захвалност, поштовање и дивљење нашим бесмртним херојима, поготово овдје на Војничком гробљу, пред стројем око 1.000 наших хероја и неколико хиљада бораца чија су имена уклесана у манастиру Светог Георгија на Равној Романији – рекао је Савчић у свом обраћању.

Он је додао да је поносан што је и сам био учесник многих битака око Сарајева, те подсјетио да су на овај дан 1995. године јединице укључене у одбрану Сарајевско-романијске регије створиле услове за долазак нових српских снага и повратак положаја српске војске.  

– Оно што ме чини посебно поносним, јесте што сам и сам био учесник многих битака око Сарајева, што сам учествовао и можда пресудно са јединицом доринио да на данашњи дан 1995. године сачувамо положаје на главном правцу напада непријатељских снага, да десеткујемо 7. муслиманску бригаду и тиме стовримо услове за поновно увођење српских снага и повратак наших положаја – рекао је Савчић.

Савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите генерал Милан Торбица рекао је да је одбрана Сарајевско-романијске регије био је један од најтежих задатака Војске Републике Српске.

Торбица је рекао да не би било Републике Српске без херојске борбе Сарајевско-романијског корпуса.

Он је подсјетио да је Сарајевско-романијски корпус био у окружењу и да је имао два фронта – унутрашњи око Сарајева и спољни на спољним границама ове територије и по планинама БиХ.

– Четири године борити се са много надмоћнијим непријатељем био је херојски чин. Захваљујући успјешном руковођењу корпусом првог команданта генерала Станислава Галића и Врховне команде, успјели су да очувају ову територију и народ и обезбиједе услове за стварање Републике Српске – рекао је Торбица.

Он је додао да припадници Сарајевско-романијског корпуса треба да буду поносни на своју херојску борбу и да се данас обиљежава подвиг Сарајевско-романијског корпуса, који није дозволио да се пресијече територија под његовом контролом, али и побједа Војске Републике Српске и стварање Српске.

Вијенце на Централни крст на „Малом Зејтинлику“ положили су изасланик предсједавајућег Предсједништва БиХ Бошко Томић, изасланик предсједника Републике Српске Љубиша Ћосић, представник Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Милан Торбица, представник Амбасаде Србије у БиХ Марко Ракић.

Вијенце је положила и делегација Народне Скупштине Републике Српске – потпредсједник парламента Соња Караџић Јовићевић и народни посланици Љубиша Крунић, Александар Главаш и Саво Вулић, те представници града Источно Сарајево, општина и општинских борачких организација Сарајевско-романијске регије, представници невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.



   

Translate »