Традиционална кошевина на Гвозну у Калиновику

Традиционалном манифестацијом Дани кошевине „Гвозно-моба-озон-2015“ на Гвозну код Калиновика обиљежене су 22 године од формирања Гардијске бригаде Војске Републике Српске. Кошевину су организовали Борачка организација Републике Српске и општина Калиновикkosevina 1, а одржана је 25. јула ове године.

Уочи одласка на Гвозно, у храму Светог Петра и Павла у Калиновику служен је парастос за 238 припадника Гардијске бригаде Војске Републике Српске који су погинули током одбрамбено-отаџбинског рата.

И ове, као и претходних година, евоцирана су сјећања на ратну 1993. годину, када је Главни штаб Војске Републике Српске на Гвозну организовао велику кошевину како би било обезбијеђено сијено за зиму и прехрањена стока која је у тим ратним временима узгајана у војним позадинским јединицама.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је окупљеним борцима Сарајевско-романсијског и Херцеговачког корпуса, те бројном народу да нема никаве сумње да је Војске Републике Српске створила Републику Српску.

„Најзаслужни за стварање Републике Српске су наши погинули саборци, њих више од 24.000. Међу нама живима најзаслужнији за стварање Републике Српске је наш командант генерал Ратко Младић, који је као човјек од акције навише времена проводио у јединицама и међу војницима“, истакао је Савчић.

Он је захвалио Русији, десетинама добровољаца Руса и Украјинаца који су своје животе уградили у темеље Републике Српске. Савчић је нагласио да је поносан што припада овој генерацији Срба која је створила историјско дјело које се зове Република Српска. Захвалио је и Русији за уложени вето у Савјету безбједности УН чиме је „спријечила да буде зацементирана тзв. истина о Сребреници“.

„Истина је сасвим другачија. Ако САД не желе да дају документе из јула 1995. године по захтјеву главног тужиоца Хашког суда који се односе на пресретнуте разговоре Слободана Милошевића и генерала Младића, будите убијеђени да ти документи иду у прилог Србима, а не другој страни“, поручио је Савчић. Говорећи о положају борачких категорија у Републици Српској, Савчић је истакао да се, „када би данас морао да реферише команданту Младићу о положају бораца, у каквим условима живе, боји да не би имао чиме да га увесели и охрабри“.

Према његовим ријечима, поготово је тежак положај демобилисаних незапослених бораца којих је прилично велики број. „Настојимо и настојаћемо да у наредном периоду праведније направимо прерасподјелу онога што имамо. Руководство БОРС-а готово свакодневно ради на тим питањима и убијеђен сам да ћемо морати наћи, ако не много боља, а онда праведнија рјешења у оквиру онога што је данас могуће у Републици Српској“, рекао је Савчић.

Дарко Младић, син генерала Младића, пренио је најтоплије поздраве свог оца, наводећи да ће га извијестити о данашњем догађају. „Доћи ће и тај дан да генерал дође овдје уз помоћ наше руске браће“, истакао је Дарко Младић. Он је саопштио да су у уторак, 21. јула, код генерала Младића била два руска љекара, послије двије године покушаја да тачно утврде какво је његово здравствено стање. „Хашки суд је све покушао да спријечи да ти љекари дођу. Два пута је то спречавао“, нагласио је Младић.

Гости на овогодишњој манифестацији били су интелектуалци и чланови бројних руских удружења која гаје пријатељске везе са српским народом међу којима и они из покрета „Пријатељи Ратка Младића“. У њихову част у Калиновику је дан прије кошевине одржана свечана академија.

   

Translate »