Сједница Предсједништва Борачке организације

Сједница Предсједништва Борачке организације Републике Српске, 18. у овом сазиву, одржана је 17. октобра у Бањој Луци. На дневном реду ове сједнице Предсједништва нашла су се бројна важна питања из области борачко-инвалидске заштите, али и питања која се односе на статус Борачке организације. Сједницу је водио предсједник Предсједништва Душко Милетић, поред чланова Предсједништва присуствовао јој је и предсједник Борачке организација генерал Миломир Савчић, а почела је минутом ћутње за све погинуле и умрле борце Војске Републике Српске.

У складу са устаљеном праксом, након расправе по свакој од тачака дневног реда, усвојени су и адекватни закључци.

Најдужа раправа трајала је у тачки у којој се говорило о актуелној проблематици у раду БОРС-а и области борачко-инвалидске заштите. Уводну ријеч дао је генерал Савчић а потом су, након расправе свих чланова Предсједништва донесени и одређени закључци. Предсједништво је закључило да Борачка организација тражи, у складу са ранијим закључком Скупштине, да БОРС добије посебан статус у односу на све друге организације од јавног интереса, те да се овај статус утврди до краја 2017. године кроз измјену постојећих или доношење нових нормативних аката. У противном закључак Скупштине обавезује на активирање Сабора српских бораца.

„Уколико БОРС не добије издвојен статус, примјенићемо ранији закључак Скупштине БОРС-а о формирању Сабора српских бораца, који подразумијева организовање протеста борачке популације у Републици Српској“, казао је предсједник Предсједништва Душко Милетић.

На сједници је закључено да се од Владе Републике Српске тражи да до краја 2017. године донесе и Уредбу о стамбеном збрињавању породица погинулих и ратних војних инвалида. Предсједништво такође инсистира да се измјени Закон о порезу на непокретности како би породице погинулих породица биле ослобођене плаћања пореза на вишак стамбеног простора који им је остао након погибије њихових најмилијих, а Предсједништво је нагласило да није задовољно ни досадашњим измјенама Закона о оружју и муницији.

Велику пажњу чланова Предсједништва побудило је питање пензионисања демобилисаних бораца. Због тога је донијело закључак којим се тражи да се за све борце који имају навршених 65 година живота, а мање од 15 година стажа осигурања, обезбједе редовна мјесечна примања. Предсједништво је такође донијело закључак да покрене иницијативу за измјену законске регулативе како би се демобилисаним борцима омогућио избор да прихвате или не прихвате ратни стаж приликом пензионисања.

Предсједништво Борачке организације Републике Српске истовремено тражи од надлежних институција Републике Српске да приоритетно ријеши питање око 3.500 незапослених демобилисаних бораца Војске Републике Српске који су навршили 65 година живота, а имају мање од 15 година радног стажа.

„Ове демобилисане борце треба увести у пензијски систем Републике Српске или да се на неки други начин ријеши њихово питање“, рекао је предсједник Милетић.

Расправљајући о процесу ревизије Предсједништво је донијело закључак којим задужује општинске и градске борачке организације да покрену иницијативе за ревизију увјерења о стеченом статусу и за лица за која постоји основ сумње да су у поступцима пред судовима лажно свједочили о околностима страдања чланова њихове породице.

Такође, Предсједништво је задужило руководство БОРС-а да у циљу рјешавања проблема који се односе на процесуирање кривичних дјела ратних злочина, покушава објединити ставове српских представника у иниституцијама БиХ и носиоца власти у Републици Српској.

На 18. сједници Предсједништва усаглашен је и коначни текст Правилника о дисциплинској одговорности чланова БОРС-а и Правилник о раду и поступку пред судовима части Борачке организације.

Расправљајући о додјели постхумних одликовања у 2017. години подржан је став Одбора породица погинулих и заробљених бораца о овом питању, те је задужена Стручна служба БОРС-а да сачини извјештај о постхумним одликовањима са примједбама и као такав упути предсједнику Републике Српске.

„Очигледно је да предсједник Републике Српске нема праву информацију како је дошло до дуплих приједлога за постхумна одликовања погинулих бораца Војске Републике Српске“, рекао је Милетић.

Предсједништво је овластило Координационе одборе Борачке организације да самостално донесу одлуке о учешћу у поступку додјеле преосталих постхумних одликовања у 2017. години.

Такође, Предсједништво је донијело одлуку о прихватању захтјева и исплати средстава у пројекту „Борци за мале борце“.

Милетић је рекао да је БОРС у склопу реализације Програма „Борци за мале борце“ додијелила 11.000 КМ за 22 дјеце из цијеле Републике Српске, уз помоћ Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Српске и из средстава БОРС-а.

Наког овога усвојен је закључак којим се тражи од Народне скупштине Српске да испоштује своје закључке из априла 2015. године о измјенама Закона о кривичним санкцијама и да се обави разговор са српским представницима у органима БиХ јер се за иста кривична дијела другачије осуђују Срби, у односу на лица из друга два народа у БиХ.

Такође, на наведној сједници  је донесена одлука да слиједеће године на адекватан начин обиљежи 25 година постојања Борачке организације, па је у ту сврху формиран Организациони одбор којег чине предсједник БОРС-а и предсједник Предсједништва БОРС-а, те по један члан Предсједништва из сваке регије БОРС-а.

Предсједништво је усвојило закључак да је због односа према БОРС-у и борачкој популацији Момир Шкиљевић непожељан на свим спомен обиљежјима и манифестацијама које организује БОРС. Борачка организација ће обавјестити Црвени крст РС о односу Момира Шкиљевића према БОРС-у и његовим активностима у Управном одбору Института за нестала лица БиХ.

Предсједиштво БОРС-а је прихватило и информацију предсједника БОРС-а о формирању Савјета БОРС-а.

 

   

Translate »