Помен погинулима са подручја сарајевске регије

За погинуле српске јунаке и цивилне жртве рата са подручја сарајевске регије служен је 15. јуна помен на Спомен-обиљежју у порти манастира Свете Петке у Бијељини.

На овом споменику који је задужбина Удружења грађана „Пријатељи Илијаша“ у Бијељини до сада су уклесана имена 1.253 жртве рата од 1992/95. године.

Обиљежавању је присуствовао и предсједник Борачке организације Миломир Савчић који положио је вијенац на споменик српским жртвама сарајевске регије односно Илијаша, Вогошће и Рајловца.

Генерал Савчић је у свом обраћању рекао да, осим јунаштва српских бораца, који су у рату одбранили сваки педаљ своје земље, треба се сјетити и огромне жртве и високе свијести преживјелих из сарајевског подручја.

Према његовим ријечима, они су након рата напустили све што су у Сарајеву вијековима стварали да би живот наставили у Републици Српској.

– Изражавам огромну захвалност борцима Сарајевско-романијског корпуса за њихову херојску борбу против четири пута бројнијег непријатеља и за одбрану светиња – рекао је Савчић окупљенима на помену.

Он је такође изразио наду да ће истина о ратним дешавањима у Сарајеву изаћи на видјело, указујући да један борац није могао да окружи четворицу, али да су четворица могла да окруже једнога.

Савчић је у указао на политичку заштиту коју и даље уживају Бошњаци осумњичени за ратне злочине у БиХ, подсјетивши на бригу бошњачког члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића за ратног команданта муслиманских снага у Сребреници Насера Орића.

Предсједник Удружење грађана „Пријатељи Илијаша“ Миленко Зупур најавио је да ће помен за борце и цивиле који су страдали у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату на подручју сарајевских насеља Илијаш, Вогошћа и Рајловац бити убудуће одржаван сваког 15. јуна.

Према његовим ријечима, од наредне године ће се на овај дан обиљежавати и сјећање на Илијашку бригаду која је у рату имала 4.500 бораца, а уз огромне жртве одбранила је територију омеђену линијом фронта, дугом 150 километара.

Зупур је рекао да је већина погинулих бораца ексхумирана из завичаја и пренесена на Војничко гробље на Сокоцу.

Према његовим ријечима, највише исељених из сарајевско-зеничке котлине након рата живи на подручју Бијељине, њих 5.000.

Он истиче да Удружење „Пријатељи Илијаша“ и даље одржава везу и са завичајем, гдје помажу цркву, обилазе гробља и одржавају их.

За изградњу споменика борцима сарајевске регије у Бијељини завичајно удружење је до сада уложило готово 400.000 КМ, а његова градња још траје.spomen crkva borcima Ilijasa

   

Translate »