Oбиљежено 20 година од страдања Срба западне Крајине

Поводом обиљежавања 20 година од страдања Срба 13 западнокрајишких општина  у Мркоњић Граду је 09. и 10. октобра организовано више манифестација којима је одата почаст страдалим борцима и цивилима, али је истовремено наглашено да за злочине над српским народом и разарања његове имовине још нико није одговарао.

Обиљежавање је почело Јавном трибином „Двадесет година страдања Срба од хрватске, муслиманске и НАTО агресије у Мркоњић Граду“ која је одржана 09. октобра, а на којој су се непосредни учесници догађаја присјетили свих дешавања од прије 20 година. На трибини је учествовао и предсједник Борачке организације генерал Миломир Савчић који је ова дешавања освјетлио из војничког угла јер је као командант 65. заштитног пука Главног штаба ВРС учествовао у борбама на подручју западнокрајишких општина у јесен 1995. године.

У склопу обиљежавања дана страдања западнокрајишких општина, 10. октобра је организовано и уручење одликовања породицама 24 погинула борца мркоњићке регије које је предсједник Републике Српске одликовао “Медаљом заслуга за народ” поводом Видовдана, крсне славе Војске Републике Српске а на иницијативу Борачке организације Републике Српске.

Одликовања је породицама страдалих уручио предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић који је рекао да је поводом Видовдана, крсне славе Војске Републике Српске, постхумно одликовао укупно 315 бораца из читаве Републике Српске.

Он је истакао да је опредјељење Борачке организације да сви погинули борци у наредном периоду буду постхумно одликовани.

“Нема веће симболике у српском народу од Видовдана, од прве велике српске побједе али и првог великог српског страдања”, рекао је Савчић.

Генерал Савчић је истакао да су ова одликовања знак пажње и знак да породице погинулих нису и неће бити заборављене.

Служењем парастоса у капели Светог Марка, полагањем вијенаца на Спомен-обиљежје на градском гробљу и на Централно спомен обиљежје погинулим борцима одата је почаст свим жртвама страдалим у паду западнокрајишких општина.

Вијенце су поред делегације Борачке организације Републике Српске положили и изасланик предсједника Републике Српске, делегација Народне скупштине Српске, делегација Владе коју је предводио министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, те министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин.

На спомен-обиљежје вијенце су положиле и делегације општина Мркоњић Град, Шипово, Источни Дрвар, Трећег пјешадијског Република Српска пука, те делегације борачких организација Мркоњић Града, Шиповa, Језерa и Рибникa.

Предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић рекао је у свом обраћању присутнима да нема очигледнијег примјера удруженог злочиначког подухвата од планског и насилног прогона српског становништва из 13 западнокрајишких општина 1995. године.

„Много је неправде, али ни 20 година након ових дешавања нисмо нашли рјешење. Очигледно је да рјешење није лако наћи и зато морамо видјети на који начин да заштитимо своје грађане“, рекао је Савчић.

Предсједник Предсједништва Борачке организације РС Душко Милетић изјавио је да још нико није одговарао за ратне злочине почињене над Србима у Мркоњић Граду и осталих 12 западнокрајишких општина.

„Упркос бројним доказима, изјавама свједока, постојању српске масовне гробнице у Мркоњић Граду, нажалост, још нема никаквих значајнијих истрага у БиХ, а камоли пресуда у вези са овим злочинима“, рекао је Милетић.
Он је навео да би се у истрагама преко конкретних извршилаца злочина могло доћи и до наредбодаваца по командној и другој одговорности.

Милетић је рекао да је, према сазнањима БОРС-а, архив Хрватског вијећа одбране (ХВО) послије рата пренесен у Загреб.

„Истражиоци из БиХ у неколико наврата ишли су у Хрватску, али је све заустављено јер су им `утицајни људи` из Хрватске који су учествовали у тим ратним операцијама забранили даљи увид у тај архив“, истакао је Милетић.

„Мислим да се у конкретном случају мора ићи на појединачне оптужнице, јер Мркоњић Град као локална заједница и Република Српска као ентитет не могу да подигну тужбу против Хрватске, већ то искључиво мора да уради БиХ“, истакао је Милетић.

Он је рекао да у БиХ тренутно нема политичке воље за покретање тужбе против Хрватске за те злочине, а није ни познато ко би био обухваћен тим оптужницама.

Милетић сматра да је Република Српска могла много више да уради у погледу истражних радњи и процесуирања одговорних за ратне злочине над Србима на подручју западнокрајишких општина.

Taкође је рекао да је БОРС незадовољан радом Института за нестала лица БиХ, јер ни након 20 година још нису идентификована четири лица од укупно 181 тијела из масовне гробнице у Мркоњић Граду.

Хрватска војска, ХВО и Пети корпус Армије БиХ 1995. године заузели су 10. октобра 1995. године Мркоњић Град, а у офанзиви која је са прекидима трајала скоро годину дана етнички су очистили 13 крајишких општина са изразито већинским српским становништвом – Рипач, Петровац, Дрвар, Грахово, Гламоч, Кључ, Сански Мост, Мркоњић Град, Шипово, Србобран, Јајце, Купрес и Крупа на Уни и убили 1.674 лица, од којих се 420 и данас води као нестало. У агресији ове три војске протјерано је 120 хиљада Срба.

BORS, polaganje vijenaca na Centr.spomen obiljezjeУ Мркоњић Граду је послије рата пронађена масовна гробница са тијелима 181 лица, а у више мањих масовних гробница пронађена су тијела 176 лица.

Само на подручју општине Мркоњић Град уништено је 1.608 кућа и 700 станова, а ратна штета је око 680 милиона КМ. Хрватске и муслиманске снаге за собом су оставиле пустош и масовне гробнице.

У овој операцији учествовао је и Пети корпус такозване Армије БиХ којим је командовао Атиф Дудаковић о чему постоји видео-запис на којем се види како издаје наредбу да се уништи све што је српско на овим просторима.

За ове злочине још нико није одговарао.

   

Translate »